
A nyári időszakban még több képet készítünk, mint máskor, hiszen a hűvös és sötét hónapokhoz képest sokkal több élmény ér minket, elég, ha csak a nyaralásra vagy a hétvégi lazításokra gondolunk. Az ilyen alkalmakat, és a legjobb pillanatokat a legtöbben szeretnénk megörökíteni. Ehhez nem feltétlenül kell drága fényképezőgép, hiszen a fényképezés mobiltelefonunk segítségével is profi szinten végezhető.
Az első és legfontosabb, hogy figyeljünk a fényviszonyokra, hiszen elsősorban ezen a múlik a jó és látványos végeredmény. Lehetőleg természetes fényt használjunk, de kerüljük a tűző napot, ami kisütheti a képeket. Mellőzzük a direkt vakut is, akárcsak a túl sötét, árnyékos helyeket.
Használjuk a beépített rácsvonalakat a kompozíció javításához. A harmadolási szabály ugyanis segíthet abban, hogy a mobiltelefonnal készített képeink kiegyensúlyozottabbak, a szemnek kényelmesek és érdekesebbek legyenek. A fontos elemeket ne a középpontba, hanem harmadoló vonalakra helyezzük.
Sokan megfeledkeznek róla, de gyakori telefonos fotózás esetén tisztítsuk rendszeresen a kamera lencséjét, hiszen egy ujjlenyomatrészlet, zsíros vagy poros szennyeződés tönkreteheti a képet. A legjobb ehhez a puha mikroszálas kendő, vagy az erre a célra kapható nedves törlőpapírok.
Fényképezés közben térképezzük fel, és használjuk bátran a telefonunk kamerájának manuális beállításait is. Itt bekapcsolhatunk olyan funkciókat, melyek optimalizálják a készülő fotót a jobb eredmény érdekében, de kiválaszthatunk fotózási módokat is, például makró, éjszakai vagy ételfotó üzemmódot.
Kísérletezzünk a különböző szögekkel és perspektívákkal a fényképezés során! Érdemes nem mindig ugyanazt a beállítást használni, a megszokott szemmagasság helyett például fotózhatunk alulról, felülről vagy oldalról is egy-egy témát. Ezzel a trükkel és változatossággal érdekesebb, dinamikusabb képeket hozhatunk létre.
Érdemes stabilizálni a telefont, különösen gyenge fényviszonyok között, vagyis egy állvány, támaszték, akár a saját karunk segítségével megtámasztani az eszközt. Ezzel éles végeredmény születhet. Hasznos funkció lehet az időzítő használata is, amivel csökkenthetjük a remegést.
Gyakori hiba a telefonos érintéssel való digitális zoomolás, ami viszont rontja a képminőséget, elmosódott, szemcsés és zajos képeket eredményez. Menjünk inkább közelebb a megörökíteni kívánt épülethez, tárgyhoz, élőlényhez vagy személyhez, ha van rá lehetőségünk. A részletgazdag, éles fotókhoz mindig a valós közelség a legjobb.
Utómunkával is dolgozhatunk a nyaralás alatt készített fotók profi kinézetén, kiemelhetjük a kép erősségeit, de fontos, hogy ne essünk túlzásba. Használjunk az egyszerű szerkesztési lehetőségeket, például a fényerő, a kontraszt, a telítettség füleket, ha pedig szükséges, vághatjuk is a képet.
Érdekel, hogy melyek a leggyakoribb mobiltelefonos fotózási hibák, amik a kezdőknél jelentkeznek? Nézd meg ezt a videót, és fogadd meg a következő tanácsokat:
Lehet, hogy ezek a tartalmak is érdekelnek:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.