Így marad friss az ágynemű - Ágynemű mosása nyáron

pihentető alvás
PUBLIKÁLÁS: 2025. július 13. 09:15
A nyári meleg gyakran megnehezíti az alvást. Ezért fontos tudni, hogy az ágynemű mosása milyen programon a leghatékonyabb a frissesség megőrzéséhez.

Az ágynemű mosása különösen fontos a nyári időszakban, mert a verejték, a meleg és a megnövekedett páratartalom kedvez a baktériumoknak, atkának, sőt, akár kellemetlen szagok kialakulásának is. De nem kell rögtön új huzatot venni, elég pár trükköt bevetni, hogy nyáron is higiénikus menedék maradjon az ágyunk.

Ágynemű mosása nyáron
Nyáron az ágynemű mosása fontos a jó alváshoz
Fotó: My July /  Shutterstock 

1. Az ágynemű szellőzzön minden nap

A nyári ágynemű hamar befülled. Nem elég reggel kinyitni az ablakot, az ágyat is hagyjuk szellőzni. Reggel ne takarjuk le egyből az ágyat, hagyjuk, hogy a lepedő és a huzat is friss levegőhöz jusson. A hő, az izzadtság és a bőrünkről leváló apró szennyeződések fokozzák a melegágy-hatást, ha azonnal visszazárjuk őket a huzatba. Már napi 30 perc szellőzés is sokat javít a frissességen!

2. Az ágynemű mosása mellett permetezzünk levendulát a huzatra!

Egy frissítő, levendulás vagy eukaliptuszos textilpermet nemcsak kellemes illatot ad az ágyneműnek, de antibakteriális hatása is védi az anyagot. Keverjünk össze egy szórófejes flakonban vizet pár csepp illóolajjal és egy kevés alkohollal. Permetezzük a huzatra, és hagyjuk megszáradni.

3. A párnánk alá is rejthetünk gyógynövényt

A levendula, citromfű vagy rozmaring nemcsak molyűző, hanem szagtalanító és nyugtató hatású is. Helyezzünk egy kis pamut zsákocskába szárított gyógynövénykeveréket, és tegyük az ágyba vagy a párna alá. Az illat diszkréten felszívja a kellemetlen szagokat, miközben elősegíti a pihentető alvást.

4. Pamutban jobban alszunk

A testünkből éjszaka párolgó nedvesség nagy részét a pizsamánk vagy az ágynemű szívja fel – ezért nem mindegy, milyen anyagot viselünk. A természetes pamut jól szellőzik, gyorsan szárad, és kevesebb hőt tart vissza, mint a műszálas anyagok. Huzatunk így tovább marad friss, és az ágynemű mosása is ritkábban válik szükségessé.

természetes pamut pizsama a jó alváshoz
Válasszunk természetes pamut pizsamát az alváshoz
Fotó: YRABOTA /  Shutterstock 

5. Ne feküdjünk utcai ruhában az ágyneműre

Nyáron nappal is jól esik leheveredni egy rövid alvásra, olvasásra vagy filmezésre. Utcai ruhában soha ne feküdjünk a tiszta ágyneműre, mert az izzadság, a por, a smink vagy arckrém mind megtapad a huzaton, így gyorsabban koszolódik és a szagok is megjelennek. Takarjuk le egy ágytakaróval, mielőtt ráfekszünk.

6. Váltsunk vastagabbról vékonyabbra

A vastag takaró, a túl sok párna mind meggátolja a levegő áramlását. Pakoljuk el a felesleges párnákat, cseréljük le a vastag takarót vékonyra, vagy akár egy lepedőre. Egy könnyű len- vagy pamut pokróc, nem csak jobb alvást biztosít, de sokkal frissebben tartja az ágyneműt is.

Az ágynemű mosása milyen programon tanácsos?

A nyári éjszakákon izzadtabbak vagyunk, a lepedők és huzatok gyorsabban szennyeződnek. Ilyenkor nem elég kéthetente az ágynemű mosása: heti mosással megelőzhetjük a baktériumok és a poratkák elszaporodását. A friss, tiszta ágynemű nemcsak egészségesebb, de sokkal jobban is esik bennük az alvás.

az ágynemű mosása a frissesség megőrzéséhez
A nyári ágynemű mosása gyakrabban szükséges
Fotó: AtlasStudio /  Shutterstock 
  • A kevesebb néha több: a nyári ágyneműk vékonyabbak, ezért hajlamosak összetapadni mosás közben, ha túl sokat teszünk egyszerre a gépbe. A túlzsúfolt dobban nem tud megfelelően áramlani a víz és a mosószer, így nem lesz igazán tiszta a végeredmény. Az ágynemű mosása hatékonyabb, ha két kisebb adagot indítunk el, nem egy teletömött gépet.
  • Alacsonyabb hőmérsékleten is elég lesz: nem minden anyag bírja a 60 fokos mosást – és nyáron nincs is mindig rá szükség. Egy 40 fokos program jó minőségű, természetes mosószerrel bőven elegendő, főleg akkor, ha napfényen szárítunk. A nap UV-sugarai ugyanis természetes fertőtlenítőként hatnak. Az alacsonyabb hőfok kíméli az anyagot és a színt is.
  • Pusztítsuk el a baktériumokat: a szabad levegőn szárított ágynemű illata semmihez sem fogható. De nemcsak az illata jó: a napfény UV-sugarai csökkentik a baktériumok és atkák számát. Fordítsuk ki a huzatokat, hogy ne fakuljanak, és rázzuk ki jól teregetés előtt, hogy simábbak legyenek és ne kelljen vasalni.
  • A szaga elillan, a hatása megmarad: az ecet szagtalanít, fertőtlenít és puhává teszi az ágyneműt anélkül, hogy lerakódást hagyna rajta, mint sok öblítő. Egy fél csésze almaecet a gép öblítőrekeszébe – ez minden, ami kell. A szaga elillan száradáskor, az eredmény pedig kellemesen friss tapintású ágynemű.
  • Elég lesz egy evőkanálnyi is: ha az ágynemű enyhén dohos vagy izzadságszagú, a szódabikarbóna igazi jolly joker. Egy evőkanálnyit szórjunk a dobba az ágynemű mosása előtt – a szagokat semlegesíti és fellazítja a szennyeződést. Kombinálható ecettel is, ha külön rekeszből adagoljuk őket. Ez a módszer természetes, olcsó és hatékony.
  • Időzítsünk észszerűen: a nagy melegben a nap közepén elindított mosás néha túl sok gőzt és párát hoz a lakásba. Ha időzíthető a gép, állítsuk be úgy, hogy hajnalban induljon, és reggelre készen legyen az ágynemű mosása. Így már a hajnali szellőben is teregethetünk, és a déli napsütés is hamar megszárítja. Ez nemcsak praktikusabb, de energiatakarékosabb is.
  • Tároljuk úgy, hogy levegőzhessen: ha van plusz ágyneműnk, amit nem használunk, azt ne műanyag zacskóban tároljuk nyáron! Az ágyneműk is szeretnek lélegezni, ezért használjunk vászon- vagy pamutzsákot. Így elkerülhetjük a dohos szagokat és a pangó nedvességet. Így amikor elővesszük, olyan lesz, mintha akkor mostuk volna ki.

A levendulapárna készítését megtanulhatjuk az alábbi videóból.

 

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.