A híres Hubble Űrtávcső most közölte az első képeket egy rejtélyes, csillagközi objektumról, amely a Naprendszerünkön száguld át.
A hétfői észlelésnek köszönhetően a Hubble segített megerősíteni a csillagászoknak, hogy ez a hatalmas, nagy sebességgel haladó látogató egy üstökös, amely a Tejútrendszer egy távoli részéről érkezett. A 3I/ATLAS névre keresztelt égitestet először június végén fedezték fel, és a becslések szerint 800 millió éves utat tett meg, hogy elérje a Naprendszert.
A Hubble új képei alapján úgy tűnik, hogy az üstökösnek jeges csóvája van, amely sziklás anyagot bocsát ki a 19 kilométer hosszú magjából. Ez a felfedezés megerősíti, hogy életet hordozó víz létezik a Naprendszeren túl is, és hogy az ilyen üstökösök szerte a kozmoszban terjeszthetik az élet építőköveit, akár más világokba is.
A 3I/ATLAS december 17-én lesz a legközelebb a Földhöz, amikor másodpercenként 66 kilométeres sebességgel száguld át a Naprendszeren. Az új tanulmány azt is kimutatta, hogy a magja 30%-a vízjégből, 70%-a pedig olyan porból áll, amely a Tagish-tónál becsapódott meteorithoz hasonlít, az az szerves anyagokat tartalmaz.
Mivel a 3I/ATLAS csillagközi objektum, elméletileg más bolygórendszereket is meglátogathat. Útja során, ha egy bolygóba csapódik, vagy anyagot bocsát ki egy bolygó légkörébe, akár vizet és szerves molekulákat is lerakhat ott. Ezt a folyamatot pánspermiának nevezik, amely elmélet szerint az élet építőkövei üstökösök vagy aszteroidák révén juthatnak el egyik világból a másikba.
Itt a Földön egy 2022-es tanulmány öt olyan építőelemet is kimutatott a DNS-hez és RNS-hez, amelyeket különböző szénben gazdag meteoritokból nyertek ki a világ különböző pontjain. A tudósok szerint ez és a hasonló felfedezések alátámasztják azt az elméletet, hogy az élet a bolygónkra meteoritokkal és más kozmikus testekkel érkezhetett több milliárd évvel ezelőtt.
Az üstökös messze a legnagyobb ismert csillagközi látogató, amely valaha áthaladt a Naprendszeren. A 19 kilométer hosszú test jóval nagyobb, mint az eddig dokumentált Oumuamua vagy a Borisov.
A tudósok nem tartanak attól, hogy a 3I/ATLAS fenyegetést jelentene a Földre, ami jó hír, hiszen ha becsapódna, az a bolygógyilkos kategóriába esne, vagyis kihalási szintű eseményt okozna. Jelenlegi pályája szerint december közepén 2,4 csillagászati egységnyire, az az 359 millió km-re közelíti meg bolygónkat. Októberben pedig a Naprendszeren belül a Marshoz kerül majd legközelebb a becslések szerint 59 millió km-re - számol be róla a Daily Mail.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.