A világ legkevésbé feltárt kontinense, hírhedt zord és távoli környezetéről. Most azonban a tudósok megdöbbentő felfedezést tettek az antarktiszi jégtakaró alatt.
A kutatók 332 rejtett árkot, úgynevezett víz alatti kanyonhálózatot tártak fel, melyek mélyen az óceánfenékbe vájtak. Néhány ezek közül elképesztő, akár 4000 méteres mélységet is elér.
A tudósok eddig körülbelül 10 000 víz alatti kanyont térképeztek fel világszerte, és mivel az óceánfenék mindössze 27%-át sikerült részletesebben is megismerni, valószínű, hogy még sok más vár felfedezésre. A kutatók azonban kiemelik, hogy az Antarktisz jege alatt húzódó árkok a legnagyobbak és leglátványosabbak az egész bolygón.
A leglátványosabbak Kelet-Antarktisz alatt találhatók, ahol összetett, elágazó kanyonrendszerek figyelhetők meg
- nyilatkozta David Amblas, a Barcelonai Egyetem kutatója.
Az Antarktisz körüli víz alatti kanyonok ekkora méretét az úgynevezett turbiditási áramlatok okozzák. Ezek olyan víz alatti üledék- és vízlavinák, amelyek akár 72 km/órás sebességgel zúdulnak le a kontinentális talapzat meredek lejtőin, miközben mély árkokat vájnak ki maguknak.
Ahogy az Északi-sarkon is, az Antarktisz víz alatti kanyonjai hasonlítanak más régiókéihoz, de ezek rendszerint nagyobbak és mélyebbek, mivel a sarki jég hosszantartó hatása, valamint a gleccserek által szállított hatalmas üledékmennyiség formálta őket.
- tette hozzá Amblas.
Ezek a hatalmas kanyonok kulcsszerepet játszanak számos fontos óceáni folyamatban, ugyanis tápanyagban gazdag üledékeket szállítanak a partvidékről a nyílt óceánba, összekötik a sekély és mély vizeket, és biodiverzitásban gazdag élőhelyeket hoznak létre. Ennek ellenére ezek az egyedülálló környezetek továbbra is rendkívül felfedezetlenek.
A tanulmányban Dr. Amblas és társszerzője az Antarktisz eddigi legrészletesebb térképét használta eddig fel nem fedezett kanyonok keresésére. A kutatók félig automatizált módszerrel elemezték a térképet, és sokkal több kanyont találtak a jégtakaró alatt, mint várták.
Azonban ez a felfedezés sokkal szélesebb következményekkel is járhat a klímaváltozás hatásainak előrejelzésére, hiszen az antarktiszi kanyonok segítik a víz cseréjét az óceán és a kontinentális talapzat között. Ez lehetővé teszi, hogy a jégtakaró közelében kialakuló hideg, sűrű víz lesüllyedjen az óceánba, és elindítsa azokat az áramlatokat, amelyek segítenek stabilizálni a klímát.
Ugyanakkor ezek a kanyonok melegebb tengervizet is visszairányítanak a nyílt tengerből a lebegő jégtáblákhoz, ezzel fokozva az olvadást, amely gyengíti az Antarktisz belső gleccsereit. Mivel ezek a csatornák befolyásolják, milyen gyorsan kerül a jégtakaróból víz az óceánba, közvetlen hatással vannak a globális tengerszint-emelkedésre is.
A jövőben, ha sikerül nagyobb felbontású adatokat gyűjteni a még nem feltérképezett területeken, a kutatók még több víz alatti kanyont remélnek felfedezni a jég alatt. Ezeknek a kanyonoknak a megértése kulcsfontosságú lehet ahhoz, hogy pontosabban megjósolják a klímaváltozás hatásait - írta a Daily Mail.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.