
Atlantisz, az eltűnt sziget legendájának elsődleges forrása az ókori görög filozófus, Platón. Platón dialógusában, a „Timaiosz és Kritiászban” úgy jellemezte Atlantiszt, mint egy hatalmas és fejlett civilizációt, amely az ő kora előtt körülbelül 9000-11 000 évvel létezett. Beszámolói szerint Atlantisz a "Herkules-oszlopokon" túl helyezkedett el, amelyeket a Gibraltári-szorosként értelmeznek.
Sokan azonban úgy gondolják, hogy mindez nem igaz, hiszen a szerző csak párbeszédeket folytat. Vannak, akik szerint Platón úgy írja le Atlantiszt, mint valamiféle utópiát. Platón azt mondta, hogy az információ egy egyiptomi paptól egy ókori görög törvényhozóhoz, Szolónhoz került (Athén hét bölcsének egyike).
Szantorini, Görögország: az egyik legnépszerűbb elmélet Atlantiszt az Égei-tengerbe helyezi, elsősorban Szantorini szigetére. Ez az elmélet azt sugallja, hogy Atlantisz legendáját a Szantorini vulkán Kr. e. 1600 körüli kataklizmikus kitörése ihlette. A vulkánkitörés és földrengés hatalmas szökőárt és pusztítást okozott, ami egybevág Atlantisz hirtelen pusztulásának leírásával.
Azori-szigetek: egyes kutatók úgy vélik, hogy az Atlanti-óceán északi részén található szigetcsoport, az Azori-szigetek lehetnek Atlantisz maradványai. Azzal érvelnek, hogy az Azori-szigetek elhelyezkedése megfelel Platón leírásának, miszerint Atlantisz a „Herkules oszlopain” (a Gibraltári-szoros) túl található.
A Karib-térség: egy ellentmondásosabb elmélet azt sugallja, hogy Atlantisz a Karib-térségben helyezkedhetett el, ennek támogatói azzal érvelnek, hogy a Platón által leírt fejlett civilizáció hasonlóságokat mutat Mezo-Amerika ősi kultúráival. Feltételezik, hogy egy kataklizmikus esemény, például egy üstökös becsapódása vezethetett Atlantisz eltűnéséhez.
Antarktisz: Atlantisz másik feltételezett helye az Antarktisz. Egyesek azt állítják, hogy a kontinensnek a távoli múltban más éghajlata lehetett, ami támogathatott egy fejlett civilizációt. Ezt az elméletet a mainstream történészek nagyon valószínűtlennek tartják.
Van azonban még egy feltételezett helyszín is, méghozzá a Szaharában, amely pontosan úgy néz ki, ahogy Platón leírta párbeszédeiben.
1967-ben a CIA titkos küldetést hajtott végre, amely során repülőgépeket küldött a világ mintegy tucat különböző pontjára, hogy megfigyelést végezzenek a geomágneses anomáliák felkutatására. A Földön belüli geomágneses mezők megvédenek minket az űr vákuumától, és a tudósok ellenőrizni akarták az esetleges eltéréseket vagy szokatlan jelenségeket.
A Richat-szerkezet, vagyis a Szahara szeme az egyik tesztelt helyszín volt.
Noha a küldetés tényét feloldották, eredményeit nem hozták nyilvánosságra. Ezt írták a Szahara Szeméből származó leletekről:
A Richat-szerkezetet több mint 30 éve tanulmányozzák geológusok. Egy 1973-ban megjelent cikk a Föld egyik legfurcsább felszínformájaként írta le: egy elliptikus kupolaszerű szerkezet, amelynek középpontja az északi szélesség 15° keleti hosszúság 10°-ában van Mauritánia nyugat-szaharai sivatagi régiójában.
Platón azonban soha nem utalt rá világosan, hol található. Azt mondta, hogy a sziget kilenc koncentrikus körből áll.
A középső körben a király palotája volt, és minden épület aranyból készült. A többi nyolc kört a nép által alkotott osztályokra osztották: földművesek, iparosok és katonák.
Platón arról is írt, hogy Poszeidón hogyan teremtette meg Atlantiszt: Líbia (tehát nem Egyiptom) partjainál a földbe vágta háromágú szigonyát. Ez azt jelenti, hogy Atlantisz valahol Észak-Afrika és Európa között lehetett.
Egy további dolog, amit Platón Atlantisz városának helyéről leírt, az, hogy Herkules oszlopaitól nyugatra található. Ezzel a helyszínt a Gibraltári-szorosba helyezte, valahová Spanyolország és Marokkó közé. A Szahara Szeme viszont nem itt található.
Atlantiszról további érdekességeket tudhatsz meg az alábbi videóból:
Ezek a cikkek is érdekelhetnek:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.