Egy pár, aki 18 éven keresztül sikertelenül próbált teherbe esni, most első gyermeküket várják. Mindezt a mesterséges intelligenciának köszönhetően.
A pár több lombikbébi programon (IVF) is átesett, és számos termékenységi központot felkeresett, hogy valóra váltsák álmukat. Az IVF során a nő petesejtjét eltávolítják, majd laboratóriumi körülmények között kombinálják a spermával, hogy embriót hozzanak létre. Ezután az embriót visszaültetik a méhbe, hogy a terhesség folytatódhasson.
Esetükben azonban az IVF többször is sikertelen volt, mivel a férfi úgynevezett azoospermiában szenvedett. Ez azt jelenti, hogy az ondóban nem található elegendő spermium.
A nevük elhallgatását kérő pár végső reménysugárként a Columbiai Egyetem Termékenységi Központjához fordult, ahol egy új, mesterséges intelligencián alapuló megközelítést próbáltak ki. A módszert STAR-nak (Sperm Testing and Retrieval) nevezik, és célja, hogy rejtett spermiumokat találjon azoknál a férfiaknál, akiknél a spermiumszám nagyon alacsony.
Olyan ez, mint tűt keresni a szénakazalban.
– mondják a kutatók. A mesterséges intelligencia segítségével azonban ez a folyamat jóval gyorsabbá és hatékonyabbá válik.
A pár, akik már majdnem feladták a reményt, alig hitték el, amikor kiderült: ők lettek az első sikeres terhességi eset a STAR-módszerrel. Bár a technológia még további kutatást és tesztelést igényel, ez az eset bizonyítja, hogy a mesterséges intelligencia valóban segíthet a teherbeesésben, különösen olyan férfiaknál, akik meddőségre hajlamosak – írja a CNN.
A kutatók maguk is megdöbbentek az eredményen, az édesanya pedig elmondta: két napig tartott, mire felfogta, mi történt. A babát decemberre várják.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.