Jim Morrison és a 27-esek klubja - Fényt derítünk a popkultúra legnagyobb rejtélyére

zenészek
PUBLIKÁLÁS: 2025. július 03. 19:00
Jim Morrison halálának évfordulója újra emlékeztet minket a fiatalon elhunyt művészek tragédiáira. A 27-esek klubja néven ismert jelenség olyan ikonokat foglal magába, akik mind 27 éves korukban távoztak az élők sorából.

Július 3-a Jim Morrison halálának évfordulója, és bár már több mint ötven éve távozott az élők sorából, alakja ma is élénken él a köztudatban. A The Doors karizmatikus frontembere Párizsban hunyt el mindössze 27 évesen, egy olyan életkorban, amelyhez legendásan sok művész tragédiája kötődik. Morrison halála nem csak a zenei világot rázta meg, hanem egy egész korszakot jelképez, amelyben a tehetség és a sötét démonok szinte elválaszthatatlanul összefonódtak. Éppen ezért a 27-esek klubja máig izgalmas és rejtélyes témája a popkultúrának.

27-esek klubja, Jim Morrison, The Doors, halál
27-esek klubja: Jim Morrison az egyik legismertebb azon művészek közül, akik 27 évesen hunytak el 
Fotó: z03 / northfoto

A 27-esek klubja: de miért pont ez a szám?

De vajon mi áll ennek a jelenségnek a hátterében? És kik azok a nevek, akik miatt ez a szám örökre beégett a köztudatba?

A 27-esek klubja szinte misztikus jelenség a zene- és művészvilágban. A klub tagjai valamennyien 27 éves korukban haltak meg, legtöbbjük tragikus körülmények között, így a szám egyfajta szimbólummá vált a fiatalon elhunyt zseniális művészek számára. Ez a legenda pedig folyamatosan izgatja az emberek fantáziáját, hiszen olyan ikonok tartoznak ide, akiknek a munkássága máig hatással van ránk.

Az első nagy figyelmet kapó eset Jim Morrison, a Doors legendás énekesének halála volt 1971-ben, aki 27 évesen hunyt el. Ezt követően más, hasonlóan korán eltávozott sztárok neve is összefonódott ezzel a számmal, és a média hamar felfedezte a „klub” fogalmát. Azóta is sokan keresték a választ arra, hogy miért pont 27 éves korban történik ennyi tragédia, de a magyarázat inkább pszichológiai és életmódbeli tényezőkben rejlik, mintsem valami misztikus erőben.

27-esek klubja, Kurt Cobain, halál
Kurt Cobain is képtelen volt megbirkózni belső démonjaival 
Fotó: Brainpix/ Northfoto / northfoto

Hét ikonikus tag a 27-esek klubjából

  • Jim Morrison – A Doors frontembere nemcsak a zenéjével, hanem karizmatikus, lázadó személyiségével is lenyűgözte a világot. 1971-ben hunyt el, halálának körülményei máig homályosak, de az biztos, hogy ő lett az egyik első, aki beírta magát a 27-esek klubjába. Érdekesség, hogy Morrison élettársa, Pamela Courson is 27 éves korában halt meg drogtúladagolásban, így ő is a 27-esek klubjához tartozik.
  • Jimi Hendrix – A gitárzsenit talán mindenki ismeri, aki csak egy kicsit is érdeklődik a rockzene iránt. Különleges játékstílusa és a pszichedelikus hangzása forradalmasította a gitározást. 1970-ben, mindössze 27 évesen hunyt el Londonban, szintén túladagolás miatt.
27-esek klubja, Jimi Hendrix, halál
Jimi Hendrix legendás gitáros is a 27-esek klubjának tagja
 Fotó: PICTORIAL PRESS/SUNSHINE / northfoto
  • Janis Joplin – A szenvedélyes és erőteljes hangú énekesnő a blues és rock világában vált ikonikus figurává. Egészségét alkoholizmusa és kábítószer-függősége ásta alá. Mindössze 16 nappal Jimi Hendrix halála után, 1970-ben halt meg ő is, szintén 27 évesen, heroin túladagolás miatt.
  • Kurt Cobain – A Nirvana frontembere a 90-es évek grunge mozgalmának egyik legfontosabb alakja volt. Depresszióval és belső démonokkal küzdött, s bár próbált gátat szabni drogfüggőségének, ez nem járt sikerrel, végül 1994-ben, 27 évesen önkezével vetett véget életének.
  • Amy Winehouse – A 2000-es évek egyik legkülönlegesebb hangú énekesnője, aki a jazz, soul és R&B elemeit ötvözte. Amy Winehouse 2011-ben, 27 éves korában hunyt el Londonban, alkoholmérgezés miatt, ami megrázta a zenei világot.
27-esek klubja, Amy Winehouse, halál
Amy Winehouse 2011-ben csatlakozott a 27-esek klubjához
Fotó: beimbHWY031907-005 / northfoto
  • Brian Jones – A Rolling Stones alapító tagja és gitárosa volt, aki 1969-ben, szintén 27 évesen hunyt el. Halálát azóta is sokan rejtélyesnek tartják, de az biztos, hogy az életmódja és a személyes problémái nagy szerepet játszottak benne. Érdekesség, hogy halálának apropóján két később elhunyt zenész, akik szintén a 27-esek klubjához csatlakoztak, Jimi Hendrix egy dalt írt neki, illetve Jim Morrison egy verset adott ki „Ode to L.A. While Thinking of Brian Jones, Deceased” címmel.
  • Robert Johnson – Ő az egyik legkorábbi 27-es klubtag, egyben legnagyobb blues legenda, akinek a dalaiból sok későbbi zenész merített ihletet. 1938-ban, 27 évesen halt meg, halálának körülményei körül szintén számos legenda kering.

A 27-esek klubja: több mint egy szám

Nem véletlen, hogy ez a szám ennyire beleégett a köztudatba. Ezek a művészek nemcsak fiatalon távoztak, hanem olyan életművet hagytak maguk után, ami generációkat inspirált. A 27-esek klubja egyfajta emlékeztető arra, hogy a tehetség és a siker sokszor együtt jár a sebezhetőséggel, a nehézségekkel és a küzdelmekkel.

27-esek klubja, Janis Joplin, halál
Janis Joplin mindössze 16 nappal Hendrix után halt meg 1970-ben
 Fotó: KEYSTONE Pictures USA / northfoto

A mai napig sokan kutatják, hogy miért pont 27 éves korban történik ennyi tragédia, de az igazság talán egyszerűbb: a művészek életében a fiatal felnőttkor kihívásai, a hírnév nyomása és az önpusztító szokások gyakran együtt járnak, és sajnos sokszor vezetnek korai halálhoz.

Miért foglalkoztat minket ennyire a 27-esek klubja?

Talán azért, mert mindannyian szeretnénk hinni abban, hogy a tehetség és a művészet örök, még ha az alkotó már nincs is közöttünk. A 27-esek klubja egyfajta modern mítosz, ami egyszerre szomorú és lenyűgöző, és ami arra emlékeztet, hogy az élet törékeny, a siker pedig nem mindig jár boldogsággal.

E szomorú szám mögött emberek, történetek és egy egész korszak áll – olyan művészeké, akik még mindig velünk vannak a dalaikban, a hangjukban, és a legendájukban.

Kérj segítséget!

Ha úgy érzed, Te vagy a környezetedben valaki krízishelyzetben van, segítségre szorul, hívd az ingyenes 116-123 felnőtt lelkisegély számot! A Kék Vonal Gyermekkrízis Alapítvány gyerek és ifjúsági lelkisegély száma: 116-111.

 

Ezek a cikkek is érdekelhetnek:



 

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.