A női test a kitartásra és hosszú életre van tervezve — derült ki a „The Stronger Sex” című könyv kutatásai során. Bár a nőknek összetettebb a szaporító rendszerük, és olyan terhek sújtják őket, mint a menstruáció, terhesség, szülés és szoptatás, a női test általában tovább bírja, mint a férfié. Mindez akkor is igaz, amikor sok helyen a lányok kevesebb erőforráshoz — például élelemhez vagy orvosi ellátáshoz — jutnak, mint a fiúk.
Ez a női ellenálló képesség szélsőséges helyzetekben is megmutatkozik, állapította meg Virginia Zarulli, a Padovai Egyetem demográfia tanszékének docense, aki hét történelmi népesség túlélési adatait elemezte éhínség, járvány és rabszolgaság idején. Ezekben a szörnyű körülmények között a nők szinte minden korban és helyszínen tovább éltek, legyen szó Ukrajna, Írország, Svédország éhínségéről, Trinidad rabszolgaságáról vagy az izlandi kanyarójárványról — derült ki Zarulli 2018-as tanulmányából a PNAS folyóiratban. Még az újszülött lányok is jobb túlélési arányt mutattak, mint a fiúknak, ami arra utal, hogy a női előny biológiai alapokon nyugszik.
A női erő ma is megfigyelhető, még ott is, ahol a nők kevesebb extrém fizikai stressznek vannak kitéve. - A modern adatok szerint a férfiak halálozási aránya szinte minden korban magasabb, mint a nőké — mondja Zarulli. Ezek a nemi különbségek segíthetnek a gyógyításban, például a rákkezelésben vagy az oltóanyagok kidolgozásában, így a női betegek számára személyre szabottabb, hatékonyabb orvoslás jöhet létre.
A nőként születettek két X kromoszómával rendelkeznek, míg a férfiaké egy X és egy Y. Az X kromoszóma nagyobb és több gén található rajta, így a nők immunrendszere sokkal erősebb és változatosabb. Sharon Moalem neurogenetikus és evolúciós biológus a The Better Half című könyvében úgy fogalmaz, hogy a nők immunrendszere gyorsabban fejlődik, hogy felvegye a versenyt a kórokozókkal.
Az ösztrogén, amely általában magasabb a nőknél, szintén számos immunelőnyt biztosít. Ezért a női szervezet jobb védekezőképességgel bír mind az általános, mind a specializált immunválaszok terén. Több aktív neutrofil fehérvérsejtjük van, amelyek kulcsszerepet játszanak a fertőzések leküzdésében. A B-sejtek aktivitása is erősebb a nőknél, melyek az immunválaszt igazítják a vírusok vagy baktériumok ellen.
A nők több célzott antitestet termelnek, és immunmemóriájuk hosszabb ideig megmarad, így hatékonyabban küzdenek a jövőbeli fertőzésekkel. Ez magyarázza, hogy a férfiak általában fogékonyabbak különböző betegségekre — bár nem minden esetben és egyéni szinten –, mondja Marlene Zuk, a Minnesota Egyetem evolúciós biológusa.
Az erősebb női immunrendszer miatt a nők jobban reagálnak az oltásokra, hatékonyabban küzdenek a szepszis ellen, és kisebb a rák kockázatuk bizonyos típusai esetén. Ugyanakkor ez az immunerősség az autoimmun betegségek gyakoribb megjelenésével is jár, és a túlélők között több nő él krónikus betegséggel.
A tesztoszteron, ami a férfiaknál nagyobb mennyiségben van jelen, hátrányosan befolyásolhatja az immunrendszert. Korai kísérletekben azt találták, hogy az ivartalanított hímállatok immunitása javult, míg női állatok tesztoszteronnal való kezelése rontotta azt. Zuk szerint a tesztoszteron elősegítheti, hogy a hímek „erősen éljenek, de korán haljanak,” ami a szaporodási sikerüket növeli. A női előny részben tehát a férfi immunhátrányból is fakadhat, de ennek pontos mértéke még kutatás tárgya.
Egyes tudósok szerint az életmód és társadalmi szokások is jelentős szerepet játszanak a férfiak rövidebb élettartamában: a férfiak többet dohányoznak, isznak, kockázatosabb tevékenységeket végeznek, és kevésbé vesznek részt fizikailag veszélyes munkákban. Zarulli szerint, még ha a nők is átveszik a férfiak káros szokásait, akkor is hosszabb életet élnek. - Olyan populációkban, ahol a nők és férfiak életmódja megegyezik, a nőknél még mindig magasabb az átlagos élettartam.
Az észak-karolinai állami egyetem kutatói először mérték meg 1885 óta az elhunytak vékonybelét, és azt találták, hogy a nők vékonybele jelentősen hosszabb, mint a férfiaké. Ez segíti őket abban, hogy több tápanyagot nyerjenek ki ugyanannyi ételből. Amanda Hale antropológus szerint ez magyarázhatja a „női pufferelési hipotézist” — azt az elképzelést, hogy a női biológia úgy fejlődött, hogy jobban bírja a környezeti és fizikai stresszt.
Hosszú ideig figyelmen kívül hagyták a női test összetettségét a hagyományos orvostudományban. Ahogy egyre többet tudunk meg a női genomról és fiziológiáról, egyre pontosabb képet kapunk a női test erősségeiről. Ez pedig elősegítheti a célzottabb, hatékonyabb kezeléseket mindkét nem számára.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.