Fehérje, gyümölcs, rostban gazdag szénhidrát. A dietetikusok szerint így néz ki egy átlagember egészséges reggelije. Egy új kutatás szerint azonban az ébredés utáni étkezés akár el is hagyható.
Reggelizz úgy, mint egy király, ebédelj úgy, mint egy polgár, és vacsorázz úgy, mint egy koldus! – sokan a mai napig ezt az alapvetést követik a táplálkozásukban. Az angliai Bath Egyetem kutatói viszont azt állítják: a reggeli, az nem főétkezés, akár ki is hagyhatjuk.
A kutatást végzők szerint laboratóriumi vizsgálatok támasztják alá, hogy a reggeli kihagyása alacsonyabb napi összkalória-bevitelt eredményez ahhoz képest, mintha reggeliznénk. A szakértők szerint persze, ha kihagyjuk, akkor délelőtt éhesebbek lehetünk az átlagnál, de korántsem annyira, hogy az így kiesett táplálékmennyiséget falással pótoljuk.
A táplálkozási tanácsadó szerint azonban érdemes fenntartásokkal kezelni a kutatás eredményét, a reggelizésnek ugyanis számos pozitív élettani hatása is van.
A kutatások szerint a reggeli kávé elfogyasztására legjobb a 9:30 és 11:30 közötti időpont, mivel szervezetünknek ekkor van a leginkább szüksége a kortizol-utánpótlásra.
– Az embereknek napi ötszöri, de kis mennyiségű étkezést szoktam javasolni – mondta Kovács Ildikó táplálkozási tanácsadó, aki szerint, ha az egyiket kihagyja valaki, a következőnél duplán fogja azt pótolni.
– Mivel éjszaka nem eszünk, így jó esetben nyolc órán keresztül is koplal a szervezetünk. Emiatt a vércukorszint alacsonyabb, amit fel kell tornázni – folytatja a szakember.
A reggelizés segít beindítani a gasztrin nevű hormon termelődését is, ami az anyagcsere-folyamatokhoz járul hozzá. A kutatások szerint ez a folyamat a korai órákban a legaktívabb, így a táplálkozási tanácsadó szerint fontos, hogy ne maradjon ki a reggeli.