Krúdy Gyula zseniális író volt, ennek megfelelően nehéz ember. Ivászat, kicsapongó életmód, szeretők tucatjai kísérték rövid életútján. Szeretteinek kevés jutott belőle.
Krúdy Gyula fiatalon, 19 évesen került Budapestre Nyíregyházáról azzal a céllal, hogy sikeres író legyen. Apja pénzt adott neki, ő cserébe megígérte, hogy beiratkozik a jogi egyetemre, ehelyett újságírói munkákat vállalt, a pénzt meg felélte, elverte. Akkoriban működött az íróhölgyeknek életre hívott Auróra Kör. Itt ismerte meg Spiegler Arabellát, aki Satanella néven jegyezte írásait.
A művelt, csinos nő, aki már a 28. évében járt, nem számított jó partinak „élemedett” kora miatt, bár mivel tehetős családból származott, a fiatal írók számára akár még vonzó is lehetett volna. Vélhetően Krúdyt ez nem befolyásolta, amikor randevúzni hívta Bellát, inkább imponált neki a független nő műveltsége. Hamar egymásba szerettek, de az esküvőig két évet kellett várni, hiszen Krúdy apja nem adta áldását a frigyre. Amikor azonban az író nagykorú lett, már semmi nem állhatott az útjukba.
Az esküvő után megszületett első gyermekük, Gyula, nem sokkal később Ilona és Mária, majd Veronika, aki csecsemőkorában meghalt. A család a belvárosi Király utcában lakott, Bella apjának hathatós anyagi támogatása mellett. Az író egyre nagyobb sikereket ért el, de képtelen volt családban gondolkodni. Ha volt pénze, elszórakozta, neje a fizetésnapokon a szerkesztőségekben posztolt, hogy elcsípjen pár fillért a járandóságából. Kiderült, a családi élet nem Krúdynak való, ivott, óriási lakomákat rendezett, szeretőket tartott, nem tudott felelősséget vállalni feleségéért és gyermekeiért.
Bella a szeretőkön túltette magát, de amikor az író megszöktette Várady Rezsán nevű szeretőjének Zsuzsa lányát, beadta a válókeresetet.
Krúdy 1919-ben vette feleségül a huszonegy évvel fiatalabb lányt, és még abban az évben megszületett egyetlen gyermekük. A Tanácsköztársaság bukása után kegyvesztett lett, és az irodalom nagy mecénásai próbálták segíteni, életmódja és megromlott egészsége – beteg volt a szíve, a mája, a tüdeje, a gyomra – előrevetítette a közelgő bajt. Zsuzsika mellett sem nyugodott le, rövid időre leszokott az italról, mégis képtelen volt békés családi életet élni.
Második felesége sem bírta mellette, bár hősiesen küzdött az íróért – eredmény nélkül. Csődeljárás indult Krúdy ellen, vagyontalansági esküt tett, eközben az egészsége megromlott és kórházba került. Miután kiengedték, kilakoltatási végzést rendeltek el ellene, kikapcsolták nála a villanyt, hatalmas lakbérhátralékot halmozott fel, végrehajtók zaklatták.
Magányosan, betegen, nyomorultul élte utolsó hónapjait, és így is hunyt el a XIX. század egyik legendás írója. Halála után Bella igyekezett ápolni emlékét, magát tartotta Krúdy hivatalos özvegyének, e jogcímen végül nyugdíjat is kapott.
Ha több kell az átlagosnál! Keresse a Borsot a Magazinokkal!