Könnyű titánszerkezetű mellkasprotézist építettek be egy rákos betegnek Spanyolországban. A protézist háromdimenziós nyomtatóval készítették.
Az 54 éves beteget a Salamancai Egyetem kórházában műtötték. A szarkómás férfinek a mellkascsontjai és a bordái egy részét is cserélni kellett, ezeket viszont nagyon nehéz helyreállítani, ezért döntöttek az orvosok a 3D-ben nyomtatott protézis mellett - írja az oxfordi European Journal of Cardio-Thoracic Surgery című orvosi szaklap.
Korábban is ültettek be csavarokkal rögzített lemezekből álló mellkasprotéziseket, de az elemek idővel meglazultak, ami szövődményeket okozott, és újabb operációkkal járt. A nyomtatott protézisben azonban nincsenek csavarok és rögzítések, ezért sokáig nem kell hozzányúlni, ami számos kellemetlen műtét megspórolását jelenti.
– Az egyik orvostechnikai eszközöket gyártó cég csapata előbb egy nagy felbontású CT vizsgálat segítségével három dimenzióban rekonstruálta a beteg mellkasát. Ezután egy olyan protézist készítettek, amelynek a szegycsontot helyettesítő merev központi részéhez bordákként kapcsolódnak a valamelyest rugalmas titánrudak – mondta a Andrew Batty a cég vezetője.
Egy ausztrál cég szakemberei a sebészek segítségével nyomtatták ki a protézist, méghozzá úgy, hogy gép egy elektronnyalábot irányítva titánport megolvasztva és formálva állította elő a szegycsontot és a bordákat.