A gyerekeknek hatalmas élmény beülni egy gokartba, hát még száguldozni azzal. Amellett, hogy rendkívüli koncentrációra és fegyelemre készteti őket, minden izmuk megfeszül a gép kezelése közben. A 16 éves Csíkos Ádám száguldás nélkül már el sem tudná képzelni az életét.
Egyheti gokarttábor 25–35 ezer forintba kerül. Ha valaki csak beesik az utcáról, egy nyolcperces futam 2000–2500 forint. Három-négyszázezer forinttól lehet használt gokartot vásárolni, újonnan akár 3 millió forintba is kerülhet. A bérgokartversenyeken nagyjából 10 ezer forint a nevezési díj, de ha valaki egy ismert gokartcsapathoz szeretne csatlakozni, a tehetségen és a tapasztalaton túl szükség lesz arra is, hogy a szülő több millió forintot befizessen.
– Élvezem, nagyon. A száguldást, azt, hogy koncentrálnom kell. A falak közel vannak, folyamatosan elhelyezem magam térben, hogy megfelelő ívben vegyem be a kanyarokat, és kezelem a gokartot. Figyelem, hogy a társak mikor vétenek, hogy kihasználjam, és előzzek. Egy verseny akár húszkörös is lehet, 120 kilométer per órával hajtok, előfordul, hogy a végére másfél-két kilót is fogyok – mesél a gokartozásról Csíkos Ádám. A 16 éves vásárhelyi fiú az országos bérgokartbajnokságon szerzett már hetedik helyezést, a mezőhegyesi amatőr versenyen pedig ötödik lett.
A test minden izma megfeszül
– Száguldozás közben erősen kell tartani a kormányt, és a pedálok sem vajpuhák. Amellett, hogy fejben nagyon kell dolgozni, a testem minden izma megfeszül – árulja el Ádám, hogy fizikálisan mit jelent a gokartban ülni. Hatéves kora óta rajong az autóversenyekért, az összes Hungaroring-futamot látta a televízióban – Fernando Alonso a kedvence –, és a létező összes túraautó-bajnokságra kilátogatott, majd nyolcévesen elkezdett kijárni a gokartedzésekre is.
Ádám a gokarttáborban, két társával, Attilával és Mátyással bemutatták nekünk tudásukat, illetve Ádám édesapja kihozta a fiú gokartját, amivel a versenyeken indulni szokott. Kérdeztük, nem félti-e a fiát, hiszen ez az autó nem játékszer, inkább „fegyver": 180 kilométer per órára is fel lehet gyorsulni vele.
Családdal töltött szabadidő
– Boldog vagyok, hogy ezt a sportot választotta. Azt gondolom, hogy kevésbé veszélyes, mint mondjuk a lovaglás. Finomodnak a reflexei, a koordinációs képessége, rendkívül nagy önfegyelemre okít. Pontosságot tanulnak, és csak azután következik a gyorsaság. Kiválóan megtanulja megoldani a problémás helyzeteket. Nem beszélve arról, hogy amikor indul egy-egy versenyen, az egész családunk elkíséri, együtt vagyunk. Többet ér, mint a vasárnapi zárva tartás – érvel Csíkos István. Ádám édesapja autószerelő, nemcsak rajong az autókért, ért is hozzájuk.
Fárasztó edzés
– Az a lényeg, hogy a gyereket érdekelje a sport, ne a szülő válasszon. És amikor a kicsi szeretné, engedjék beülni a gokartba, akár már háromévesen. Minden korosztály számára van megfelelő, ideális kialakítású gokart. Az a jó ebben a sportban, hogy minden hatását testközelből tapasztalja meg a gyerek: hogyan kell kormányoznia, hogy szépen vegye be a kanyarok ívét, érezze a centrifugális erőt, a féktávolságokat. Olyan reflexei lesznek, ami később, felnőttkorban, miután a legtöbben megtanulunk vezetni, csak nagyon nehezen és hosszú idő után alakulnának ki. A gyerek mentális fejlődésen megy keresztül. Ráérez, mit bír, hogy ne vállalja túl magát. Ösztönösen fegyelmet tanul, de emiatt nem is kell rájuk parancsolni, hiszen mivel érdekli őket a gép, leköti minden egyes idegszálukat.
A szülők arról számolnak be, hogy néhány óra gokartozás után a gyerekek úgy elfáradnak, hogy már csak pihenni lesz kedvük a hűvös szobában – avat be Jéga Szabó Gábor, a 6–14 éves kis versenyzők Gabi bája. A szegedi gokarttábor megálmodója befejezésül elmondja: nemcsak a fiúk, a lányok is imádják a száguldást. Sokszor eredményesebbek is, mert képesek előre gondolkodni, tervezni.