Háromdimenziós laparoszkópos csúcstechnológiával végeznek bemutató műtéteket pénteken a Dél-pesti Kórházban. A beavatkozásokat a helyszínen kivetítőn követhetik az orvosok és a sajtó.
Vállalták a nyilvános szereplést azok a betegek, akik különböző urológiai műtéteken esnek át holnapután a Dél-pesti Kórházban. Magyarországon jelenleg csak itt áll rendelkezésre olyan műszer, amely térhatású képet közvetít az operáló orvosnak.
– Sok helyen a világban már robotokkal végzik a bonyolult műtéteket – avatta be lapunkat dr. Tenke Péter professzor, a kórház urológiai osztályának vezetője, egyben a Magyar Urológiai Társaság elnöke. – Az orvosnak nem kell a beteg fölé görnyedve operálnia, hanem karosszékében ülve irányítja a robotkarokat, amelyek több funkcióra képesek, mint az emberi kéz. Romániában, Csehországban is használják már, de hozzánk még nem jutott el, nálunk a 3 D-s technika jelenti a csúcsot. Félreértés ne essék, nagy szó, hogy van már ilyen gépünk, és a csütörtökön kezdődő háromnapos rendezvényünkön megmutatjuk, mi mindenre lehet használni. Szakmánk európai és hazai legjobbjai egyszerre három műtőben végzik a beavatkozásokat, amelyeket egy külső teremben kivetítőn lehet figyelemmel kísérni. A sajtó képviselői akár a helyszínen is készíthetnek hang- és képfelvételeket.
A rendezvény szervezői szeretnék minél szélesebb körben elterjeszteni a betegkímélő beavatkozásokat, amelyek egyre inkább kiváltják a fájdalmasabb és hosszabb felépüléssel járó hagyományos műtéteket.
– Ma már egyetlen pár centis lukon bejuttatott hajlított eszközökkel el tudjuk távolítani például a vese-, a mellékvese-daganatot, a hashártya mögötti áttétes nyirokcsomót, a rákos vagy jóindulatú prosztatát, el tudjuk látni a hüvelybe lyukadt húgyhólyagot, plasztikázni lehet a vesemedencét. De vannak olyan új fogások is, amelyekkel a vérzés, az operációt kísérő idegfájdalom csökkenthető – mondta az egyre bővülő lehetőségekről Tenke professzor.