Tíz emberből egy összeszed valamilyen nyavalyát külföldi vakációja során. A gyomorrontás és a szúnyogcsípés még az elviselhető kategóriába tartozik, ám a komolyabb bajokat tanácsosabb sok odafigyelés és higiénia mellett védőoltással megelőzni.
Mikor és milyen védőoltást tanácsos beadatni, ha külföldre készülünk nyaralni? – kérdezte a Bors Kalcakosz Szofia házi- és üzemorvost. – Rövid, egy-két hetes nyaralás előtt, normál szállodai vagy panziós ellátás esetén lényegében nincs szükség védőoltásra.
Ha tehát a horvát tengerpartra készülünk, megúszható az injekció. Hosszabb, illetve a nem hagyományos turistaút esetén azonban fölöttébb ajánlatos az indulás előtt nyolc-kilenc héttel felkeresni a háziorvost, aki az út időtartamából, az adott országból, az ellátás várható körülményeit mérlegelve ajánlhat vakcinákat – hangsúlyozta a doktornő.
– Az 1989-ben, s az azt követően születettek már oltva vannak Hepatitis B ellen, ám a náluk idősebbek nem, ezért nekik leggyakrabban a kombinált, a vírus A és B változata ellen is védettséget nyújtó oltást ajánljuk. Aki külföldön a vadont is kívánja járni – például erdős, mocsaras területeket –, annak, kivált ázsiai, afrikai országok esetében egyértelműen malária elleni oltásra is szüksége van, de szóba jöhet a tetanusz és a veszettségtől védő oltóanyag is.