Egy esküvő előtt álló párnak a boldogságról szól minden – a romantikus filmekben. A valóságban azonban a nagy napot sokszor hetekig tartó szorongás, sőt pánik előzheti meg, még akkor is, ha nagy a szerelem. Arra kerestük a választ, hogy mi okozza ezt, és hogyan lehet megszüntetni.
A házasság nagy esemény az életünkben, főleg az első frigy. Teljesen természetes egy kis izgalom előtte, az azonban nem jó, ha a pár valamelyik tagján eluralkodik a pánik. Ezzel egyrészt a saját életét is megkeseríti, hiszen a készülődés örömteli izgalma helyett az ijedtség és a feszültség tölti majd ki a napjait, másrészt kedvesét is felidegesítheti, sőt el is bizonytalaníthatja, hiszen ő nem tudja mire vélni ezt a változást szerelme viselkedésében. Dr. Piczkó Katalin pszichiátert kérdeztük, mire hívja fel a figyelmet a házasság előtti túlzott szorongás.
– Több oka is lehet a túlzott stressznek – mondta Piczkó Katalin. – A férfiaknál és ma már a nőknél is egyre inkább jellemző az elköteleződéstől való félelem. Féltik a szabadságukat, tartanak attól, hogy elveszítik a függetlenségüket, ez pedig egyre nagyobb feszültséget okozhat bennük, ahogy közeledik az esküvő, még akkor is, ha évek óta együtt élnek. Egy másik ok a ceremóniától való félelem.
Vannak, akik nem szeretnek sok ember előtt szerepelni, ez alkalommal pedig ők lesznek a középpontban. Őket sem csak a nagy napon kapja el a pánik, hanem már pár héttel korábban. Mások a rokonok, barátok várható viselkedése miatt idegeskednek, hiszen ilyenkor olyan családtagok is találkoznak egymással, akik esetleg nem az eseménnyel, hanem az évek óta cipelt, egymás iránti (vélt vagy valós) sérelmeikkel lesznek elfoglalva. Ezek azonban leküzdhető stresszforrások, feltéve ha rájönnek az idegesség kiváltó okára. Van azonban olyan eset is, mikor valaki bizonytalanná válik a kapcsolatban.
Kérdezze meg magától!
Ha az esküvő előtt azért lesz egyre stresszesebb valaki, mert elbizonytalanodik a döntésében és a kapcsolatban, akkor érdemes önvizsgálatot tartania. – Van, hogy a ceremónia előtt azért pánikol be valaki, mert nem biztos a kapcsolatban. Talán eszébe jut a „Mit csinálok?” kérdés is. Emiatt sem kell megijedni és szakítani, hiszen a nagy döntések előtt a legtöbben élesebb, kritikusabb szemmel figyelik az eseményeket. Ilyen esetben tegyünk fel néhány kérdést magunknak.
Még jobb, ha van egy olyan barát, rokon, akivel őszintén tudunk beszélni kétségeinkről – tanácsolta a szakember. – Kérdezzük meg magunktól: mi idegesít pontosan? Milyen érzéseink vannak azzal kapcsolatban, hogy hivatalosan is összetartozunk majd? Mi fog változni ezzel, változik-e egyáltalán valami? Ha megvannak a válaszok, akkor már arra is megtaláljuk a megoldást, miként nyugodjunk meg. Azzal is érdemes tisztában lenni, hogy a nagy nap előtt jóval nagyobbnak látjuk a problémákat, még azok a dolgok is hatalmasnak tűnnek, melyek a „normális” hétköznapokon teljesen elfogadottak.
Meneküljek?
Előfordulhat, hogy éppen az önvizsgálat mutat rá arra, hogy talán érdemes még várnia a házassággal. Az esküvői ceremóniára egy beavatásként is lehet tekinteni, mikor a pár felvállalja egymást: ország-világ, rokonok, barátok, munkatársak előtt hivatalossá teszik a kapcsolatukat. Amennyiben valaki épp ettől tart, úgy valóban érdemes elgondolkodnia azon, hogy mitől alakult ki benne ez a bizonytalanság, és van-e jövője a kapcsolatuknak.