A hasi hízást nagymértékben a gabonafogyasztás okozza. Emellett a búzát tartalmazó ételeknek étvágygerjesztő hatásuk van – figyelte meg egy amerikai kardiológus. Ahhoz is adott tippeket, mivel válthatjuk ki étrendünkből ezt az élelmiszert.
Már évek óta figyeli a búza egészséget befolyásoló hatását egy amerikai kardiológus, dr. William Davis.
A megfigyelései szerint a finomított fehér liszt túlzott fogyasztása amellett, hogy élelmiszer-allergiához, cukorbetegséghez, ízületi gyulladáshoz és felgyorsult öregedéshez vezethet, különösen felerősíti az elhízás folyamatát. Ráadásul minél többet eszünk belőle, annál erősebb függőség alakul ki bennünk a tészták, a péksütemények, a fehér kenyér és egyéb, gabonát tartalmazó élelmiszerek iránt.
Emellett ha ezt fogyasztjuk, akkor gyorsan újból éhesek leszünk, mivel a finomított liszt hirtelen emeli meg a vércukorszintet, ami gyorsan le is esik utána, és ez a folyamat farkaséhséget hoz magával. Aki pedig ezt nem tudja kordában tartani, az gyorsan meghízik.
A búzamentes étrenddel gyorsabban elindítható és hosszú távon megtartható a fogyás, de csak akkor, ha szigorúan lemondunk a finomított lisztről. Ezt sajnos könnyebb mondani, mint megtenni, hiszen az évek óta evett gabona nemcsak a zsírsejtjeinkbe, hanem az agyunkba is beette magát, a rossz szokásoktól pedig csak akaraterővel lehet megszabadulni. Segítség lehet ebben az, ha a lisztet tartalmazó élelmiszereket finom, de egészséges ennivalókkal helyettesítjük.
Dr. Davis azt tanácsolja, hogy először egy-két hét búzamentes étrendet érdemes kipróbálni. Ennek eredményét látva már könnyebb lesz a folytatás.
Kenyér és pékáruk
A fehér kenyér helyett válasszunk rozsból és tönkölybúzából készült pékárut. Az összetételét azonban ellenőrizzük, mert ezek gyakran csak 90 százalékban tartalmazzák az egészségesebb gabonát, a maradék 10 százalékban fehér lisztet adnak hozzá. A biztonság kedvéért válasszunk gluténmentes kenyeret vagy 100 százalékos rozs-, illetve tönkölykenyeret.
Gnocchi, tésztafélék, galuska
A népszerű burgonyás termékeket gyakran búzakeményítővel vagy liszttel erősítik, sűrítik. Ha otthon készítünk tésztaféléket, akkor a liszt helyett használjunk inkább burgonyakeményítőt.
Panírozás
A panír zsemlemorzsát és lisztet tartalmaz. A legjobb, ha a húsokat e nélkül készítjük el. Azoknak is van megoldás, akik nem szeretik így, ők válasszanak csicseriborsóból készült lisztet. A zsemlemorzsát és a lisztet helyettesíthetik még kókusszal, mandulával, szezámmaggal vagy parmezán sajttal.
Köretek
A tésztafélék helyett többféle finom köretet készíthetünk. Választhatjuk a kuszkuszt vagy a bulgurt. Mindkettő népszerű köretként, de salátákat is dúsíthatnak vele. Jó választás még a barna rizs, a köles vagy a kender, illetve a salátafélék.
Szószok
A meleg szószokat a legtöbbször liszttel dúsítják, és a készen kapható termékekben – például ketchupban – is van liszt. A legjobb, ha ezeket a szószokat otthon készítjük el, és kötőanyagként burgonyakeményítőt használunk. Az is jó megoldás, ha magából az összetevőből egy kis adagnyit, például egy paradicsomot vagy burgonyát összeturmixolunk, és ezzel sűrítjük be a szószt.
Levesbetét
A leveseket sokan nem tudják elképzelni tészta vagy galuska nélkül. Ha jól választják meg hozzá az alapanyagot, akkor nem is kell lemondaniuk róla. Ma már szinte az összes szupermarketben kapható tönkölybúzából készült teljes kiőrlésű liszt, kukoricaliszt vagy tiszta hajdina, ezekből is el lehet készíteni a levesbetéteket. Emellett alternatíva lehet még az ázsiai tészta, ami rizslisztből készül, vagy a tönkölybúzából, illetve kukoricalisztből készült tészta.
Müzlik
Szinte az összes müzlikeverék tartalmaz elrejtve valamennyi búzát. A kukoricapehelyben is van maláta formájában. Válasszon helyette köles, zab, quinoa pehely vagy lenmag reggelit. Ezek tejbe, kefirbe vagy joghurtba áztatva táplálóak és finomak.
Kávé és tea
Az instant kávéban és teában is van kis mennyiségű búzakeményítő, ami az oldhatóságát segíti. Emellett gyakran finomított fehér cukrot is tartalmaznak. Igyunk helyette valódi, frissen főzött kávét vagy teát mézzel ízesítve.
Sütemények, kekszek
Az édes, készen vásárolt sütemények, kekszek, snackek nem sok egészséges anyagot tartalmaznak. Fehér lisztből, finomított cukorból készülnek tartósítószer, ízfokozók és színezőanyagok hozzáadásával. Ezeket kerüljük el! Rágcsáljunk helyettük inkább aszalt gyümölcsöket, diót, puffasztott rizsből készült süteményeket, vagy inkább friss gyümölcsöket.