Megjött a tél, és vele a hideg is. A hűvös időre mindenki felkészül – sapkát, sálat, kesztyűt visel –, de legyen gondunk a bőrünkre is! Régen tudni, hogy nem csak a nyári tűző napsütésben kell odafigyelni a bőr védelmére, hanem a téli napokon is gondoskodnunk kell róla.
Hűvös van, megjöttek a hajnali fagyok, fázik az ember, és ilyenkor érzékenyebbé válik a bőrünk is. A hideg igénybe vesz, kiszárít, dehidratál, és kényessé, viszketőssé teheti a napjainkat.
Bőrünk legkülső sejtrétegén egy igen finom olajos réteg ügyel ugyan rá, hogy ne száradjunk ki, ennek ellenére többfajta bőrszárazság is támadja a szervezetünket.
Létezik a veleszületett érzékenység, mely eleve hajlamossá tesz a száradásra, de az életmódunk is nagyban befolyásolja a bőr nedvességét, és persze az időskori bőrszárazság is létezik.
Védekezzünk a téli hónapokban!
Mikor télen a szabadban tartózkodunk, bőrünk fehérebb, törékenyebb lesz, miközben folyamatosan veszít a nedvességéből. Ez igaz testünk egész felületére is – ezt nevezi az orvosi szaknyelv téli viszketegségnek. Ilyenkor is ugyanúgy óvnunk kell a bőrünket a napsugaraktól, használjunk napkrémet, ha sokáig tartózkodunk a szabadban.
- Amikor csak lehet, kerüljük a hideget, hiszen ilyenkor a levegőben kevés a nedvesség. A túlfűtött szobák és a légkondicionálók sem tesznek jót, csakúgy, mint a forró víz, amely lebontja a természetes, olajos védőréteget a bőrünk felületéről.
- Kerüljük a bágyasztó, hosszú fürdőket, váltsuk ki a kádban fekvést a kevésbé megterhelő, üdítő tusolásokkal, így kímélhetjük magunkat.
- Felejtsük el a túlillatosított szappanokat, válasszunk zsírosabb, hidratálóbb kivitelt, vagy fürdőgélt. Mindent száműzzünk a fürdőből, ami habzik, ha valami hiányzik a vízből, használjunk inkább olajokat, felejtsük el az összes olyan, alkohol alapú bőrtisztító folyadékot, melyek mind szárítanak.
- Rendszeresen, naponta többször is gondoskodjunk arcunk hidratálásáról, ne feledkezzünk meg az ajkainkról sem, melyek különösen ki vannak téve a mostoha időjárásnak, legyen nálunk szőlőzsír, és ha csak tehetjük, kézmosás után is használjunk krémet.
Belsőleg is pótoljuk a vizet!
Hidratáljuk magunkat folyamatosan, vigyünk a szervezetünkbe elegendő vizet. Az orvosok szerint naponta legalább nyolc pohárral szükséges meginni ahhoz, hogy a bőrünk jól érezze magát.
De fontos tudni, hogy sokféle ital, ahelyett, hogy hidratálna, éppen hogy kiszárít. Ilyen a kávé és a tea, a szénsavas, koffeines folyadékok, és az összes alkohol. Ügyeljünk a változatos és vitamindús étrendre, együnk sok gyümölcsöt, de bátran fogyasszunk különféle zöldségből készült levest vagy főzeléket is.
Segít a természet
Fontos, hogy naponta ápoljuk a bőrünket, ellássuk megfelelő mennyiségű nedvességgel, olajjal. Erre például remek megoldás az úgynevezett Szigetszépe olaj.
A kencét Amerikában egyszerűen csak Királyként becézik, ami minden bajra gyógyír. Az esszenciális zsírsavakban gazdag anyag jótékonyan óvja a bőrt, késlelteti az öregedést és a ráncosodást. A borágóolaj is sokat segíthet a védelemben, az omega 3-zsírsavakkal telített termék remekül beépül a bőrhámba, segít a hidratálásban, és enyhíti a viszketegséget.
Ám, ha nincs ilyesmi kéznél, a lényeg, hogy télen se feledkezzünk meg bőrünk oltalmáról, szánjunk naponta pár percet a védelemre, kenjük be magunkat fürdés-tusolás után. Testünk hálás lesz érte!