Test és lélek

Segít saját magunk elfogadásában a változókor

Bors

Létrehozva: 2012.12.01.

A változókor természetes folyamat. Ezzel az életszakasszal előbb-utóbb minden nő szembesül, ám hogy milyen módon érzékeljük a tüneteket, az egyénileg változó. Mit tehetünk testünk és lelkünk átállításáért?

A nők ötöde, harmada szenved kezelésre szoruló tünetek, például hőhullámok, izzadásrohamok, alvászavarok, tartós fáradtság vagy ingerlékenység miatt az ötvenéves kor körül jelentkező változókorban. Harmaduk legföljebb enyhe tüneteket tapasztal, míg 30 százalékuknak a hormonális átállás semmiféle problémát nem okoz. A szakemberek szerint a fő gond az, hogy reggeltől estig olyan üzenetek veszik körül a nőt, miszerint életük végéig fiatalnak és szépnek kell lenniük.

Pótolhatók a hormonok

A hormonszint életkorral járó esése nemcsak a nemi hormonokat érinti, hanem valamennyit, köztük a növekedési hormont vagy az alvásért felelős melatonint is. A hormonpótló-terápia kétélű fegyver. Az adagolást és a terápia pontos összetételét egyénre szabottan kell megállapítania az orvosnak. Bizonyos betegségeknél pedig egyáltalán nem jöhet szóba a hormonpótlás.

Jó szolgálatot tesznek a gyógynövények. A gyógyszertárban recept nélkül kapható készítmények a poloskavész nevű növény gyökeréből készülnek, s fájdalomcsillapító hatóanyagokat, illetve növényi ösztrogéneket tartalmaznak. Legnagyobb előnye, hogy bizonyos idegi ingerületátvivő anyagok útján hat.

A növényi hormonok hatása jóval gyengébb, de rendszeres bevitelükkel elérhető a kiegyensúlyozott hormonszint. A legtöbb fitoösztrogén a hüvelyesekben és a lenmagban található. A szója- és vöröshere-készítményekkel végzett öngyógyszerezéssel vigyázni kell, egyes esetekben akár káros is lehet.

Egyen több gyümölcsöt!

A tudatos táplálkozásnak főként a változókorban van nagy jelentősége. A készételekkel szemben részesítsük előnyben a friss salátát, a gyümölcsöt és a zöldséget. Különösen értékesek a nem kezelt ennivalók, amelyekben sok fitoösztrogén található. Ezek – kisebb mennyiségben – vannak a spenótban, a brokkoliban, a sárgarépában, a kelkáposztában, a mazsolában, a földi- és a törökmogyoróban és a napraforgómagban. Ezeken kívül számtalan növény tartalmaz olyan bioaktív hatóanyagokat, amelyek pozitívan befolyásolják a női hormonháztartást, ilyen a bab, a lencse, a borsó, a csicseriborsó, a lucernacsíra, a szilva, a sárgadinnye és a gránátalma.

Napi húsz perc mozgás kell

A rendszeres mozgás jó hatással van a hormonrendszerre. Akik rendszeresen sportolnak, bizonyíthatóan ritkábban szenvednek változókori bántalmakban. Már napi húsz perc testmozgás sokat jelent. A séta, a jóga, a sífutás mellett kínálkozik egy kimondottan nőies mozgás, a hastánc. Ez olyan izomcsoportokat mozgat meg, amelyekről a legtöbben azt sem tudják, hogy egyáltalán léteznek.

Aki rendszeresen táncol, észreveszi, hogy sokkal melegebbnek és aktívabbnak érzi például a medencealapi izmokat. Ezt az érzést egyébként csak szex közben élik át. A keleti tánc, amelynek nincsenek kötött szabályai, új magabiztosságot adhat a nőknek. Emellett megszabadulhatnak a testükhöz fűződő negatív beállítódásoktól is.

A változókor kiváló lehetőséget kínál arra, hogy tisztába jöjjünk önmagunkkal. Önmagunk elfogadásához közelebb visznek például a következő kérdések: mire vágyom valójában az éle-temben? Miben lelem igazán örömömet? Milyen régen halogatott vágyamat tudom beteljesíteni? Hogyan maradhatok hűséges önmagamhoz? A változókorban éltető elixír továbbá a gyengédség és a szex. Azt tapasztalták, hogy aki rendszeres nemi életet él, az sokkal könnyebben vészeli át ezt az időszakot.

Témáinkról bővebben olvashat a Természetgyógyász Magazin decemberi számában.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek