Test és lélek

Jódhiány okoz pajzsmirigybetegséget

Kovács Vince

Létrehozva: 2012.12.12.

Magyarországon tízből nyolcan bizonyítottan jódhiányosak, ami pajzsmirigybetegséghez vezethet. Egyre több nőnél a terhesség ideje alatt derül ki, hogy kezelésre van szüksége.

A pajzsmirigy hormonjai a szervezet anyagcsere-folyamataiban, energiaforgalmában és hőszabályozásában játszanak fontos szerepet, de az idegrendszer megfelelő tevékenységéhez is szükség van rájuk.

Bajt jelez a fogyás

– A túlműködésre utal a pajzsmirigyhormon- termelés fokozódása – magyarázza dr. Majorosi Katalin belgyógyász. Ilyenkor a testsúly a fokozott étvágy mellett is csökken. Ugyanakkor jellemző a gyors és erős szívdobogás, verejtékezés, izgatottság, ingerlékenység, és sokszor jelentkezik hasmenés. A keringés gyorsabb lesz, nő a vérnyomás – foglalta össze a szakorvos a tüneteket.

A pajzsmirigy alulműködésének korai felismerése nagyon fontos, mert a pajzsmirigyhormonok lényegesek az idegrendszer fejlődése szempontjából, és maradandó károsodás alakulhat ki, ha túl későn kezdik pótolni a hiányzó hormont. Ezért az újszülötteket szűrik a sarokból vett vérmintából.

Laborban derül ki

A pajzsmirigy alulműködésének leggyakoribb oka a pajzsmirigy idült autoimmun gyulladása. Lappangva kezdődik, tünetei eleinte nem jellegzetesek: izomgyengeség, fáradtság, rossz közérzet, ami több más betegségre is utalhat. Érdemes ezért ilyenkor a háziorvoshoz fordulni, laborvizsgálatot kérni – figyelmeztet a belgyógyász. A többi tünet fokozatosan, egyénenként változó sorrendben alakul ki. A bor jellemzően száraz, a végtagok hidegek. A beteg folyton fázik, romlik a memóriája, csökken a libidója. Gyakori a székrekedés, a rossz étvágy, ennek ellenére a testsúly nő.

Sokan abban reménykednek, hogy a pajzsmirigyhormon szedése segít a fogyásban, de ez nem ilyen egyszerű. Fogyni csak a hormon túladagolásától lehetne, aminek más káros hatásai lennének. A hormonális egyensúly helyreállítása után inkább javul az étvágy, így előfordul, hogy a kezelés során gyarapszik a testsúly. Ez diétával elkerülhető. 

Műtéttel segítenek

Van, aki éveken át a gyógyszeres kezelésekre támaszkodik, jó eredménnyel. Máskor az orvos műtétet javasol. A sebész törekvése nem egyszerűen az, hogy a fennálló gondot megszüntesse, de egyben az is, hogy e kiújulásra nagyon hajlamos betegség ismételt jelentkezését megakadályozza. Mielőtt valaki felfekszik a műtőasztalra, érdemes tájékozódnia, akár több orvos véleményét is kikérnie. A műtét után a betegek – főleg a nők – újabb érzelmi hullámvölgybe kerülhetnek, azonnal súlygyarapodásra számíthatnak. A pajzsmirigyműtétet követő pluszkilókat igen nehéz leadni, és a gyógyszeres kezeléssel is folyamatosan számolni kell. Ezzel együtt vannak bizonyos esetek, amikor nincs más megoldás. 

Befolyásolhatja étkezéssel

A jód hasznosítását gátolja: kelkáposzta, brokkoli, karfiol, spenót, kelbimbó, fodros kel, őszibarack, körte, mustár, szójabab, földimogyoró, fenyőmag, köles, fehérrépa. Ezeket pajzsmirigy-alulműködés esetén érdemes elhagyni, túlműködés esetén viszont éppen ezekre van szükség. A jód hasznosulását segíti: tojássárgája, petrezselyem, sárgabarack, datolya, szilva, nyers tej, sajt, hal, csirke. Túlműködésnél célszerű kerülni a jódtartalmú élelmiszereket – tengeri hal, rák, kagyló –, a jódozott sót és a tejtermékeket. Ugyancsak mellőzendők az élénkítő hatású élvezeti cikkek. 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek