Test és lélek

Síszezonra: legalább két hónap kell, hogy formába hozza az izmait

-k-

Létrehozva: 2012.11.12.

Néhány hét múlva kezdődik a külföldi, jó esetben a hazai síszezon is. A sport kedvelőinek ajánlott felkészülniük erre a mozgásformára, hogy az első siklás után ne kínozza őket izom- vagy ízületi fájdalom, ne érje őket sérülés. A szakember szerint a felkészítő edzéseket ideje már most elkezdeni.

Síelés, snowboardozás közben a testet a megszokottól eltérő mozdulatok mozgatják meg. A hirtelen helyzetváltások, a nagyobb terhelés sérülést okozhatnak a felkészületlen csúszkálónál, de még azoknál is, akik egyébként rendszeresen sportolnak. Ezt azonban meg lehet előzni a célirányos rákészüléssel.

– A legjobb, ha legalább már két hónappal a síelés előtt elkezdünk erre a téli sportra készülni – hívja fel a figyelmet Horváthné Garami Judit síszakértő, egykori versenysportoló. – Ez különösen azoknak ajánlott, akik ülőmunkát végeznek, és nem mozognak rendszeresen. Ha ők minden felkészülés nélkül állnak oda a lejtő szélére, akkor nemcsak az izmaikat és az ízületeiket fogják már néhány perc után érezni, de baleset is érheti őket. Az egyébként rendszeresen sportolóknak is ajánlott a sí jellegzetes mozdulataira való felkészülés, mivel ez speciális terhelést kíván.

Tanácsos fejleszteni az állóképességet

A síszakértő elmondta, hogy nem kell drága edzőtermekbe menni, otthon is el tudjuk végezni a felkészülést.

– Minden, állóképességet fejlesztő mozgás ajánlott. A futás, a guggolás, a lépcsőzés, a kerékpározás. A lényeg, hogy az egész testet át kell mozgatni. Ez fellazítja a letapadt izmokat, bemelegíti az ízületeket. A lépcsőzés különösen jó, hiszen ez még a tüdőt, a szív- és érrendszert is megdolgoztatja.

Guggolás közben természetesen nem szabad kapaszkodni semmibe, mert pont az a lényege, hogy fejlessze a combot és a vádlit. Ezt először két lábbal végezzük, majd néhány nap múlva, ha már kissé megerősödtünk, próbálkozzunk az egylábas guggolással is. Ezek a mozgásfajták az ízületeinket is megmozgatják, ami a síelés során fontos szempont a hirtelen helyzetváltásokhoz.

A legfontosabb a tartóizmok megerősítése. Felkészülés során figyelmet kell fordítani a has, a hát, a fenék, a comb és a láb izmaira is.

Gyakoroljuk a siklást imitáló mozdulatokat!

– Aki már síelt, az pontosan tudja, melyek a leggyakoribb mozdulatok eközben. De aki még nem próbálta, az is látta már, hogy milyen tartást vesznek fel a hegyről lesikló sportolók. Ezeket a mozdulatokat otthon, a szobában is gyakorolhatjuk. Sőt lényeges is ezek begyakorlása, ismétlése, hogy testünk újra megszokja ezt a fajta mozgást, terhelést – tanácsolja Horváthné Garami Judit.

– Azoknak különösen ajánlott, akik egyébként nem sportolnak. Vegyük fel a lesikló tartást, vagyis kissé hajlítsuk be a térdünket, dőljünk előre, karjainkat pedig tartsuk úgy, mintha egy síbotot szorítanánk a hónunk alá! Ezután kezdjünk el rugózni úgy, hogy közben néha jobbra, balra is megdőlünk kissé! A kevésbé edzettek már néhány perc múlva érezni fogják az összes izmukat a lábukban és a fenekükben. Ezt kiegészíthetjük a napi rendszeres, erőteljes, legalább félórányi gyaloglással is.

A szakember azt is hozzátette, hogy azok, akik már régóta valamilyen labdasportot végeznek, például versenyszerűen vagy hobbiszinten kosárlabdáznak, kézilabdáznak, különösen ügyeljenek síelés közben a térdükre, mivel a gyakori felfelé ugrás idővel megnyújthatja itt a szalagokat, ami így síelés alkalmával könnyebben megcsavarodhat, megsérülhet.

Siklás előtt melegítsünk!

Aki időben felkészül a síelésre, az már bátrabban mehet ki a pályára. Azonban itt sem szabad megfeledkezni a bemelegítésről. A karjainkat a testünk melletti körzéssel és nyújtással készítsük fel, a lábainkat néhány guggolással és nyújtással melegítsük be! Mivel a sícipő elég nehéz, ehhez is szoktassuk kissé a lábunkat: üljünk le vagy támaszkodjunk meg, és lóbáljuk pár percig előre-hátra, majd tegyünk meg benne egy rövid sétát.

A szakember végül azt tanácsolja, hogy vigyünk magunkkal izomlazító krémet az utazásra, és feltétlenül kössünk síbalesetbiztosítást!

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek