Test és lélek

Hetente kell cserélni a mosógatószivacsot

Bors

Létrehozva: 2012.11.26.

Otthon bátran nyúlunk a poharak, tányérok után, hiszen tisztának gondoljuk azokat. Egy új vizsgálat eredménye azonban gyorsan elveszi az étvágyat, mivel kimutatták, hogy a mosogatáshoz való használt szivacs valóságos baktériumtenyészet.

Négyzetcentiméterenként tízmillió baktérium is lehet egy használt szivacson, a mosogatórongyok pedig egymilliót is raktározhatnak ugyanekkora felületen az Arizona Egyetem mikrobiológusai szerint. A vizsgálatok rámutattak, hogy akár járványokat is okozhatnak a takarításhoz sokat és sokáig használt eszközök.

A kutatók szerint néhány baktérium kifejezetten veszélyes, az egyik például a Guillain-Barré-szindrómáért felelős, ami súlyos bénulást okoz. Egy korábbi vizsgálat közben több mint 1000 darab szivacsot elemeztek. Ez kiderítette, hogy tíz százalékukon szalmonella, E-coli és egyéb székletből származó baktérium is van. A kórokozók a nedvesség miatt telepednek meg és szaporodnak ilyen ütemben ezeken az eszközökön.

De szerencsére védekezni is lehet ellenük. Ezt ajánlja a Bors:

- A leghatásosabb a gyakori – legalább heti – csere. Ne ezen spóroljunk, bátran dobjuk ki a pár napig vagy a nagytakarításra használt szivacsot!

- Minden használat után rakjuk a rongyot és a szivacsot a mikrohullámú sütőbe legalább fél percre.

- Csak olyan darabokat használjunk, melyeket takarítás után ki lehet mosni 60 fokon, és ezt gyakran tegyük is meg.

- Mosogatás után fertőtlenítővel is öblítsük át az eszközt. 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek