A fogkőről mindenki hallott, de gondolta-e valaki, hogy akár több milliárd baktériumot is hordozhatnak ezek a lerakódások. Még nagyobb baj, hogy nemcsak a fogainkat és az ínyünket pusztítják csendben, hanem a bioritmusunkat is képesek befolyásolni.
Ha eddig halogattuk a fogkő-eltávolítást, jobb, ha tudjuk, a fogkő nem pusztán a szájhigiéniánkat befolyásolhatja, hanem az általános közérzetünkre is hatással lehet, akár a fáradékonyságunk, levertségünk hátterében is ez állhat. Kiderült, hogy a szájban lerakódott fogkő képes általános fáradtságot okozni.
Meglepő? Akkor legyen annyi elég, hogy az élsportolók a szokásosnál jóval gyakrabban járnak fogkő-eltávolító kezelésre, miután bizonyított, hogy így sokkal komolyabb teljesítményre képesek. A fogorvosok tapasztalata szerint tudnillik a több milliárd baktérium eltávolításával a sportolók immunrendszere bizonyítottan erősebb lesz.
A fogkő elsősorban a fogágyra jelent veszélyt. A láthatatlan réteg éjjel-nappal, folyamatosan kapaszkodik fel a fogsorra a nyálból. Főleg az alsó metszőfogak hátsó falán telepszik meg – a nyálmirigyek kimeneti csatornái közelében –, miután a baktériumok a nyáladékból leválasztott kalciumot apránként a fogakra halmozzák.
Ráadásul ezt az elfogyasztott ételek-italok – kivált a kávé, a tea, vörösbor, no és a dohányzás – még meg is színezik, s ez a protézisekre és a fogszabályzók esetében is igaz. A megoldás a rendszeres alapos fogmosás – naponta javallottan háromszor. Ezzel korlátozhatjuk a fogkő kialakulását, de a cukormentes rágógumi is igen hasznos lehet a megelőzésben.
A fogkefe szőre inkább lágy legyen, hogy kellőképpen elérhesse az íny közeli részeket, ha pedig elektromos készüléket használunk, figyeljünk rá, hogy ne feledkezzünk bele a fogmosásba, egy idő után ugyanis megsérthetjük a fogzománcot. A tisztítást szájzuhannyal tehetjük teljessé, mellyel a fogak között és az íny közelében is rendet tehetünk.
Ha az ínyünk vörösebb, duzzadtabb, fogínygyulladással állunk szemben. Ez esetben sürgősen keressük fel a fogorvost fogkő-eltávolítás miatt, majd naponta háromszor – minimum három percig – mossuk alaposan a fogainkat, s a tünetek megszűnnek. Ha mégsem, akkor fogágybetegségről lehet szó, melyet gyökérkezeléssel orvosolnak, ellenkező esetben akár ínhüvelygyulladás is felléphet, amely a térdeinket vagy a könyökünket támadja meg.
Természetesen az sem elhanyagolható, hogy ha nem törődünk a szájüreg higiéniájával, az könnyen a fogaink elvesztéséhez vezethet, ami sem esztétikailag, sem anyagilag nem nevezhető jó hírnek.
A fogakhoz, azok alakjához, méretéhez számos babona kapcsolódik, íme ezekből három:
- A szabályos fogsor – tartották – egyenes és becsületes jellemre utal
- A hegyes, közel álló fogak az egészséges, hosszú életű embert jellemzik
- Az előreálló fogak pletykás, beképzelt személyiségről árulkodnak
Természetesen az álmoskönyvek sem feledkeztek meg arról, mit jelenthet, ha foggal álmodunk:
- Általánosságban, aki foggal álmodik, az levelet, fontos hírt kap
- A honi álomfejtés úgy tartja – akárcsak a kínai –, hogy a fogfájós álom közeli hozzátartozó elvesztését jelenti
- Az arab kultúrkörben a zápfog ellenségeskedést jelent, ezért úgy vélik, aki ennek kihullását álmodja meg, annak ellensége meghal
Doki, mi a véleménye?
– A fogkő kialakulása hajlam kérdése, hiszen alapvetően a nyál összetételétől függ, de természetesen sokat számít a helyes fogmosási technika is – mondta el a Borsnak dr. Vágvölgyi Rita fogorvos. – Az íny alatti fogkövek súlyos fogágybetegséghez vezethetnek megfelelő fogorvosi kezelés nélkül. Tökéletes fogmosási technika esetén azonban az íny feletti fogkőképződés szinte elenyésző.
Aki azonban valamilyen oknál fogva ezt nem tudja megtenni – például torlódott fogazat, rossz fogpótlások, rossz tömések miatt –, annak akár havonta kell fogkő-eltávolításra mennie. Általánosságban elmondható, hogy félévente – akár van panasza, akár nincs – tanácsos felkeresni a fogorvost kontrollvizsgálatra.