Egyre jobban fáj a könyököm, több gyógyszert is kipróbáltam, de nem javul. A külső bütyöknél szúr, főleg, ha mozgatom! Mit tanácsol? Köszönettel: Gábor, Szekszárd
Önnek valószínűleg teniszkönyöke lehet, ami makacs panaszokat okoz. Hasonló, de kevésbé ismert kórkép a golfkönyök. Mindkettő jelentkezhet sportolóknál (innen az elnevezések), de bizonyos foglalkozásokat űzők (pl. gépírók) is megbetegedhetnek. A teniszkönyöknél a felkarcsont könyök felőli végének külső, míg a golfkönyöknél a belső bütyke körüli terület gyulladása alakul ki, a fájdalmat az itt eredő izmok túlterhelése okozza. A külső oldalon az alkari feszítő-, a belső oldalon a hajlító izmok erednek. A panaszok hátterében ezeknek a helyeknek, illetve az alattuk lévő csonthártyának az izgalma áll. A tünetek fokozatosan alakulnak ki, a fájdalom az izmok megfeszítésekor fokozódik. Mindez odáig mehet, hogy a beteg nem tud fogni, illetve a megfogott és felemelt tárgyakat elejti.
Teniszkönyök esetén a külső, golfkönyök esetén a belső felkarcsonti bütyök érzékeny nyomásra. A röntgenfelvétel ritkán mutat eltérést, esetleg különböző mértékű meszes felrakódás látható rajta. A kezelésben legfontosabb a túlerőltető mozgások kiiktatása, ez persze nem megoldás egy aktívan teniszező, vagy golfozó, de akár a rendszeresen dolgozó ember számára. Jó hatású, ha átmenetileg sínnel nyugalomba helyezzük a könyökízületet. A fájdalmas helyre szteroid injekció, vagy terápiás röntgenbesugárzás is adható. Az alkarra, az izmok eredése alatti területre felhelyezett bandázs szintén segít. Ha ezek a műtét nélküli módszerek eredménytelenek, nem kerülhető el az operáció. A műtét után rögzítés nem szükséges, éppen ellenkezőleg, viszonylag hamar meg kell kezdeni a fokozatos tornát. Természetesen teljes, intenzív terhelés csak 4–6 hét után engedhető meg. A kezelésnél ajánlatos betartani a fokozatosság elvét, tehát az egyszerűbb megoldással kezdeni és csak szükség esetén haladni a műtét felé.