Bármilyen módszert kipróbál az a kétségbeesett fogyni vágyó, aki már régóta makacs túlsúllyal küszködik. Ez egészen addig tart, míg meg nem találja a számára ideális és könnyen betartható étrendet, amivel az egészsége megőrzése mellett éri el vágyott alakját. Egyre több fogyózó esküszik a GI diétára.
A táplálkozására és a súlyára odafigyelő gondosan megvizsgálja és számon tartja, hogy mit tartalmaz az élelmiszere. Sokáig szinte csak a kalória és a zsír mennyiségét számolgattuk, ma már azonban tudjuk, hogy ugyanilyen lényeges – sokak szerint a legfontosabb – az ételek glikémiás indexét (GI) is figyelni.
Ez a szám egy 0-tól 100-ig tartó rangsorba helyezi az élelmiszereket, és azt mutatja meg, hogy az adott étel mennyire emeli meg a vércukorszintet étkezés után, vagyis hogy az abban lévő szénhidrát milyen gyorsan szívódik fel a szervezetünkben.
Vége a farkasétvágynak
A glikémiás index fogalmát már közel húsz éve meghatározták a táplálkozástudományi kutatók. Akkor fedezték fel ennek a jelentőségét, mikor azt vizsgálták, melyik a legtökéletesebb étrend a cukorbetegek számára.
Ekkor figyelték meg, hogy egyes ételek rendkívül gyorsan megemelik a vércukorszintet. Ezek miatt a szervezet fokozott inzulintermelésbe kezd, viszont ez a szint nagyon gyorsan – akár háromnegyed órán belül – leesik, ami pedig farkasétvágyat okoz.
Ez a folyamat az egészségkárosító hatásai mellett gyors hízáshoz is vezet, hiszen az éhes ember bármivel csillapítaná gyomra követelését. Ilyenkor sokan főként édességekhez, süteményekhez nyúlnak, ami erőteljes hízást okoz.
Ezt a módszert egyre több táplálkozással foglalkozó szakember kezdte beépíteni a diétás étrendekbe. A GI diétát követők látványos változást tapasztalhatnak közérzetükben és alakjukon, aki pedig életmódszerűen át is áll erre az étrendre, az meg is őrzi visszanyert formáit.
Mit tud ez a módszer?
Ezzel a fogyókúrával hetente 2-3 kilótól szabadulhat meg a karcsúsodni vágyó úgy, hogy közben nem veszélyezteti az egészségét. A lényege, hogy nem kell, sőt nem is szabad éheznie közben. Az élelmiszereket úgy kell összeválogatnia, hogy figyelembe veszi a glikémiás indexüket, és elkerüli a magas GI értékű ennivalókat. Alacsony (55 alatti), közepes (55-69 között) és magas (70-100 közötti) GI értékű ételeket különbözetünk meg.
Az alacsonyak lassan felszívódó szénhidrátokat tartalmaznak, melyek fokozatosan emelik meg a vércukorszintet, emiatt pedig sokkal tovább tart a telítettségérzet, később jelentkezik az éhség. Főként ezek ajánlottak fogyókúra közben. Minden élelmiszer glikémiás indexét a szőlőcukorhoz (tiszta glükóz) viszonyítják, ennek az értéke 100 GI.