Jó néhány olyan hasznosnak vélt szokásunk van, amelyek valójában többet ártanak, mint használnak. Nem ajánlatos például étkezés után közvetlenül fogat mosni, s az ásványvizek kortyolgatása is inkább kúraszerűen javallott.
1. Testedzés
Könnyű feltételezni, hogy a legjobb módja a fogyásnak a rendszeres edzés, s tény, hogy testmozgás nélkül mit sem ér az életmódváltás. Tudni kell azonban, hogy a szervezet, ahogy szokja a terhelést, egyre kevesebb zsírt éget, s ilyenkor sokan hajlamosak emelni a tréningadagot, amely gyakorta sérüléshez vezet. A legújabb fitneszmódszerek szerint az a legeredményesebb, ha harminc másodpercig magas intenzitású mozgást végzünk (futópad, gépen vagy az úszómedencében), majd 90 másodpercig visszafogott ütemben dolgoztatjuk az izmainkat, s ebből próbáljunk 6-8, esetleg 10 ismétlést. Ne feledkezzen meg a legjobb szív- és izomerősítőről, a kirándulásról sem. Amikor csak teheti, túrázzon a szabadban!
2. Bőrápolás
Sok nő szinte kísérletezik a bőrével, amikor rendre megvásárolja, s magára keni az újabb és újabb termékeket. Noha a reklámok azt sugallják, hogy ezek a kencék szinte azonnal hatnak, a valóságban a hatásuk általában hat-nyolc hét múlva jelentkezik, sőt a kollagéntartalmúaknál akár hat hónapig is várni kell az eredményekre. Érdemes tehát kivárni egy-egy krém esetében ezt az időtartamot, másképp nem tudhatja meg, melyik krém az ideális a bőrére.
3. Étkezés és diéta
Jellemzően a fogyókúrázó hölgyek szokása kihagyni egy étkezést, ám ennek később komoly ára van. Rendszeres a reggeli elhagyása, amely olyan mértékűvé teszi az ebéd utáni sóvárgást, hogy az illető aligha tud délelőtt másra összpontosítani. Azt pedig sokan tudják már tapasztalatból is, hogy egy-egy étkezés kihagyása később túlevést, nem ritkán súlyos falási rohamokat idéznek elő a nap későbbi részében.
4. Fogmosás
Futás fogat mosni minden étkezés után? Nem ajánlatos. Az élelmiszerek ugyanis savas felületet képeznek a fogakon, melyek gyengítik a fogzománcot, s fogmosás közben a zománc ebben az állapotban óhatatlanul is megsérül. Aki vigyázni akar fogai épségére, az étkezés után öblítse ki a száját egy pohár vízzel, majd – s mindez az emésztést is könnyíti – kortyolgasson szénsavmentes vizet. Ha nem kávézott, teázott, étkezés után csak másfél-két órával mosson fogat!
5. Papucsviselés
Sokaknak otthon bebújni a papucsukba maga a nyugalom. Ám nem mindegy, hogy milyet viselünk. Az egyszerű műanyag- vagy gumitalpú darabokat csak strandra, uszodába ajánlják, ám tartós viseletre olyat érdemes választani, amelynek talprészét a láb formáját követően alakították ki. A strandpapucs ugyanis semmiféle strukturális támogatást nem ad a lábnak, ezért viseletük nagyon megterheli az ízületeket.
6. Vízivási szokások
Soha nem látott választékban kaphatóak ásványvizek, fontos azonban, hogy csapi vizet is igyunk. Ez is tartalmaz ugyanis olyan anyagokat – így fluort –, melyekre szervezetünknek szüksége van. Egyetlen teendő csupán, hogy arra a csaptelepre, amelyről inni szeretnénk, szereltessünk víztisztító berendezést. Az ásványvizek fogyasztóinak pedig azt ajánlják, hogy egy-egy márkát vagy hasonló összetételű vizet csak kúraszerűen – például egy hétig – fogyasszanak, aztán váltsanak egy másik fajtára.
7. Kézmosási kényszer
A rendszeres szappanos kézmosás hosszú távon ellenállóvá teszi a bőrön megtelepedni képes baktériumokat. A Kaliforniai Egyetem legfrissebb kutatásaira támaszkodva kimutatták, hogy a triclosan nevű tartósító- és fertőtlenítőszerre – amelyet éppen a baktérium- és gombaölő hatása miatt sok-sok kozmetikum tartalmaz – bizonyos idő elteltével immunissá válnak a bacilusok. A szappan helyett olykor tanácsos kézfertőtlenítő gélt használni, amely víz nélkül távolítja el a kórokozókat.