Közvetlenül olvasás után az információknak csupán a felére emlékszünk, két nap elteltével pedig már csak a tíz százalékára. Az alábbiakban annak jártunk utána, hogyan fejleszthetik a memóriájukat, tehetik eredményesebbé a tanulást a diákok.
Frissítő gyógytea
A matematikai képletek, idegen nyelvű szavak vagy éppen a történelemlecke bemagolása közben, a Harvard Egyetem vizsgálatai szerint, szürkeállományunk alig 2-5 százaléka aktív. Tóth Zsigmond természetgyógyász szerint hatékonyabb lesz a tanulás, ha a kisiskolások által is fogyasztható ginkgo biloba vagy a szibériai rózsagyökér teájával frissítjük a memóriánkat. Az agy működését támogatja a Cranio sacralis terápia is, de a nagyon fáradékony, nehezen koncentráló gyerekeknél érdemes megnézetni azt is, hogy nincs-e elmozdulva a legfelső csigolya.
Elegendô folyadék
Iskoláskorban a megfelelő hidratáció a fizikai és a tanulmányi teljesítményhez is elengedhetetlenül szükséges. Az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság (EFSA) ajánlása szerint az 1-2 éveseknek 1,1-1,2 liter, a 2-3 éves kicsiknek már napi 1,3 liter folyadékra van szükségük, a 4–8 éves gyerekeknek pedig – közepes fizikai aktivitás mellett, mérsékelt hőmérsékleti viszonyok között – több mint másfél literre. Már az egy-két százalékos folyadékhiány is gyengítheti az összpontosítást, és fáradékonyabbá tehet.
Nyolc óra alvás
Az iskolásoknak minimum napi nyolc óra alvásra szükségük van, és a korán kelés meg a haverok miatt sem lehet csalni. Nincs értelme a könyv felett ülni, amikor már folyton lebicsaklik a feje, mert szinte semmi nem marad meg ilyenkor. Az éjjeli tanulással sem vagyunk előrébb, ugyanis a szervezet ekkor is elveszi a szükséges idejét, és másnap délig nyomjuk az ágyat – mondja dr. Szabó Gergő háziorvos. – A rendszeresen sportoló diákok egy-két órát csalhatnak, az ő szervezetük kevesebb pihenéssel is beéri. Persze ezt is csak néhanapján javaslom.
Cukor helyett paradicsom
Az agynak szüksége van szénhidrátra a munkához. Szakértőink egyetértenek abban, hogy ez inkább zöldség, gyümölcs legyen a finomított cukor, liszt helyett. Sőt, ebéd után egy órát pihenjen, majd a délutáni tanulás során legfeljebb szénsavmentes ásványvizet és gyümölcsöt kapjon a nebuló. A nehezebb ételek emésztése ugyanis szintén komoly munka a szervezet számára, és vége a koncentrációnak.
Mozgás
A testmozgás nagyban hozzájárul a mentális kiegyensúlyozottsághoz. Felesleges tehát egész napra a szobába zárni az épp gyengébben tanuló srácokat, a tapasztalat ugyanis azt mutatja, hogy jobban teljesítenek azok, akik levezetik energiáikat.
Csend, nyugalom
A család sokszor megfeledkezik arról, hogy az iskolásnak csendre, nyugalomra van szüksége tanulás közben. Bármilyen könnyűnek tűnik számunkra a lecke, a gyereknek komoly munka. A legjobb, ha a saját kuckójában kezd a leckének, s hogy ezt ne érezze száműzetésnek, tanácsos az íróasztal környezetét otthonosan kialakítani, hogy a gyerek komfortosan érezze magát. Akárhol is tanul, kapcsoljuk ki a tévét, a számítógépet, sőt még a halk zene is kerülendő.
Bár kényelmesebb az ágyban vagy éppen a padlón fekve tanulni, így képtelenség hosszan koncentrálni. Az asztalon se legyen más, csak egy jó lámpa és ami a tanuláshoz szükséges, hogy semmi ne vonja el feleslegesen a gyerek figyelmét – ajánlja dr. Pusztai Éva, a tanulasmodszertan.hu tanácsadója.