Nyáron a lakásbetörések száma ugrik meg, míg az ősz beálltával a hétvégi házak és a nyaralók kerülnek veszélybe. A szemfüles betörők egyre modernebb eljárásokkal végzik áldatlan foglalkozásukat. Teszik egyre nagyobb számban, mert a tulajdonosok mind több értékes tárgyat tartanak a nyaralóikban. Az alábbiakban igyekeztünk öszszegyűjteni a leghasznosabb tudnivalókat, tippeket.
Tökéletes védelem sajnos nincs a betörések ellen, de néhány tippel csökkenthető a nyaraló feltörésének kockázata. Kérdéseinkre az ORFK és egy biztonsági cég szakemberei az alábbi tanácsokat sorolták fel. Bendes Győző, az egyik nagy személy- és vagyonvédelmi cég vezérigazgatója kiemelte, hogy a legtökéletesebb megoldás, ha komplex védelmet alkalmazunk.
– Ez azt jelenti, hogy megerősített mechanikai és elektronikai védelemben kell részesíteni az ingatlant, hogy ezzel megnehezítsük a bűnözők feladatát – mondta a szakember, majd felsorolta a leghatásosabb és legismertebb biztonságtechnikai eszközöket, amelyeket az ORFK szakértői egészítettek ki.
1. Napjainkban is a mechanikai védelem a leghatékonyabb. Az ajtókra több biztonsági zárat kell szereltetni, az ablakokra pedig rácsot kell feltetetni vagy érdemes törésbiztos fóliát ragasztatni, bár igen költséges megoldás, de jelentősen csökkenti a behatolás kockázatát.
2. Az értéktárgyaikat szállítsák haza, de legalább a könnyen látható helyekről távolítsák el azokat!
3. Általános hiba, hogy a mozgásérzékelők csak a földszinten vannak kiépítve, noha a betörők nagyon sok esetben az emeleti erkélyajtón vagy az ablakon jutnak be.
4. Egyre többen használnak a házon belül rejtett kamerákat, amelyek az interneten keresztül a mobiltelefonra képesek elküldeni az információkat.
5. Hasznos találmány a kültéren elhelyezett kamerarendszer, hiszen később az általuk rögzített információkat lehet feldolgozni. Fontos, hogy ezek a készülékek elektromosan el legyenek látva, és itt jegyezzük meg a műszaki berendezésekhez kapcsolódó kódok védelmét.
6. Érdemes szerződést kötni a helyi biztonsági szolgálatokkal, amelyeknek legfeljebb negyedóra alatt a helyszínre kell érniük.
7. Nézzünk körül az udvaron, nincs-e olyan tárgy kint, amely segítséget nyújthat a ház falának megmászásához! Ezeket lehetőség szerint tároljuk odabent vagy jól zárható helyen.
8. Mivel a kockázatot teljesen nem lehet kizárni, tanácsos biztosítást kötni a lakra. Igaz, a biztosítók megkövetelik a kültéri fény- és hangjelzőket.
9. Ha mégis betörtek vagy erre utaló jeleket fedez fel, értesítse a rendőrséget, a helyszínen pedig semmihez ne nyúljon a nyomok rögzítéséig.
10. Feltalálták a kutyahangot utánozó mozgásérzékelőt, amely működése közben úgy tesz, mintha a házat egy vad eb őrizné.
– Mulatságos eset történt, amikor az egyik házba többször be akartak törni, de a „műkutya” elriasztotta a bűnözőket. De nem a szomszédokat, akik a tulajdonost állatkínzás miatt feljelentették – zárta gondolatait Bendes Győző vezérigazgató.
Az ORFK hivatalos, Borsnak küldött szakvéleménye azt is megjegyzi, hogy sokszor nem az értékek miatt hatolnak be a nyaralóinkba, hanem a hívatlan vendégek egyszerűen beköltöznek a lakba.