A legtöbb ember ma már nem megy a bőrét védő naptej nélkül strandra, de napszemüveget még mindig sokan választanak az ára alapján. Pedig az égető UV sugarak a szemünkre ugyanolyan károsak, mint a bőrünkre.
Bármelyik napszemüveg megfelel arra, hogy a vakító napsütésben óvja a szemet a megerőltetéstől, ám az UV sugárzás - akár vakságot okozó - hatása ellen nem mindegyik ad megfelelő védelmet.
A szemünk esetében ugyan nem kell aggódnunk a nap okozta rákos elváltozásoktól, de a látásvesztést okozó szürke hályog és a makula degeneráció kialakulásában jelentős szerepük van az UV sugaraknak. Sőt, a szaruhártyát is megégetheti a nap, ami igen fájdalmas elváltozás, és átmeneti vakságot okoz. (Ez a keratitis.)
Talán furcsa, de az enyhén felhős napokon is érdemes napszemüveget viselni. Ugyanis ahogy a strandon a fa árnyékában is leéghetünk, a felhők sem szűrik ki teljesen az ártalmas UV sugarakat. Ugyanígy a vízfelület, a homokos part, a hó, sőt a világos színű városi burkolatok is jelentős mértékben visszaverik az UV sugarakat.
Az erős szél is kiszáríthatja a szemet, mely ugyan nem okoz maradandó károsodást, a nyári sportokhoz javasolt ütésálló, speciális kialakítású napszemüvegek ez ellen is védenek.
Szemészek, optikusok véleménye, hogy a szemüvegeseknek az átlagnál is jobban kell figyelniük a napsugárzás okozta veszélyekre. Jó, ha kétoldali UV védelemmel ellátott szemüveget viselnek.
Fontos a kiválasztott szemüveglencse E-SPF faktora után kérdezni, mert ez - a naptejek UV védelmi mutatójához hasonlóan - azt mutatja, hogy mennyire véd a kiválasztott szemüveglencse az UV sugárzással szemben.
„Az egészségen nem szabad spórolni” állítja Baronits Gábor. „Nem tudhatjuk, hogy mekkora veszélyben vagyunk akkor is is, ha nem közvetlenül a szemünkbe a nap. Kizárólag, a dupla UV védelemmel ellátott szemüveget az, ami tökéletes védelmet biztosít. Anagymamám, akinek két napja ünnepeltük a 101. születésnapját jó egészségnek örvend, csupán egyetlen problémája az a szürkehályog volt, amit sajnos, az UV-sugarak okoztak."