Az emberek a múlton rágódnak vagy a jövő miatt aggódnak, és közben elmulasztják a pillanat szépségét – véli a Budapesten vendégeskedő Szvámi Dzsotirmaja indiai tanítómester.
Kézzel gyűri a sajátos lepényt a zöldségraguszerű étek köré, s úgy is veszi a szájába egy budapesti belvárosi indiai étteremben Szvámi Dzsotirmaja. Azt mondja, az ételt minden érzékszervünkkel jó érezni, s úgy befogadni. Nem zavarja, hogy várnak rá, élvezi a pillanatot, s ezt teszi később is a Margitszigeten, vendéglátói körében: önfeledten játszik a gyerekekkel, énekel a gitárossal, beszélget azzal, aki szóba elegyedik vele, élvezi a napsütést. Ezt tanítja másoknak is: egyike ő annak a harminc nagymesternek, aki az Élet Művészete Alapítvány megbízásából járja a világot, hogy az embereket megszabadítsa félelmeiktől, a stressztől, a boldogtalanságtól.
– Sok mindent tudunk a világról, de szinte semmit önmagunkról – mondja mosolyogva. Mindig mosolyog, ahogyan csak az elégedett gyerekek szoktak. – A lélegzet az ember legjobb barátja: a méreganyagok hatvan százalékát eltávolítja a szervezetünkből, és amikor kontrolláljuk, akkor az elménket is uraljuk. Alapvetően mindenki jó, de a feszültség és a vágyakozás miatt sokan nem érzik át az élet értékét és értelmét.
Arra a kérdésre is mosolyog, van-e családja.
– Van – mondja végül –, az egész világ a családom. S hogy ő maga boldog-e?
– A boldogság létezésünk lényege – fejti ki. – Az emberek itt, ott, amott keresik, holott csak meg kéne fordulniuk: ott van a boldogság bennünk, hiszen mindannyian erős és gyönyörű lelkek vagyunk.
Szvámi Dzsotirmaja keresztény családban született, de vallástól független tanító. Mint mondja: minden vallás lényege ugyanaz, így tehát teljesen mindegy, melyikben hiszünk. A fontos, hogy értsük: minden ember összetartozik, egyenlő és szeretetre vágyik. Z. Sz.
Megváltoztatta László életét
– Amikor 35 éves, kétgyermekes pénzügyi szakemberként jelentkeztem a Légzés művészete tanfolyamra, azt gondoltam, mindent tudok az életről – meséli Grubits László, az alapítvány magyar vezetője. – Stresszes, fárasztó és zárkózott életet éltem. Olyan felismerésekre tettem szert, amelyek gyökeres változást hoztak a szemléletemben, jó irányba fordították sorsomat: nyugalommal, életörömmel és lelkesedéssel töltődtem fel.
Szvámi e hét végén a fővárosi Xántus János középiskolában tanítja e technikát.
Jótékonykodnak
Az Élet Művészete Alapítvány nonprofit oktatási, jótékonysági és humanitárius önkéntes szervezet, amely ma már a világ több mint 150 országában van jelen. Megalapítója, Sri Sri Ravi Shankar. Tevékenységük egyik fő területe stresszkezelő tanfolyamok szervezése, ezeket világszerte már több mint kétmillióan végezték el. A tanfolyamok bevételeiből finanszírozzák karitatív tevékenységeiket: többek között szociális és oktatási programokat.