1995. május 18-án tartották minden idők egyik leghíresebb történelmi filmjének díszbemutatóját. A rettenthetetlen skót szabadságharcról szóló, sokszoros Oscar-díjas alkotás ugyan sokat módosított a valós eseményeken, de az üzenete örökérvényű.
30 éve mutatták be a Mel Gibsont a filmvilág csúcsára juttató alkotást, ami azóta is töretlen népszerűségnek örvend. De vajon tudtad A rettenthetetlenről az alábbi érdekességeket?
1. A film forgatókönyvét Randall Wallace jegyzi, akinek a névazonossága a főhőssel szerepet játszott A rettenthetetlen keletkezésében is. Randall Wallace ugyanis skót származású, és az első gyerekének születése idején úgy gondolta, hogy alaposabban is utánanéz az őseinek. Ellátogatott az óhazába, és ott felfigyelt egy William Wallace szoborra a családneve miatt. Ezután utána olvasott a 14. századi történelmi figurának, és rájött, jó történetéből film születhetne az életéből.
2. A főszerepre Daniel Day-Lewis, Liam Neeson, Christopher Lambert, Jeff Bridges, sőt még Robin Williams is esélyesnek számított. Végül nem csoda, hogy a producerek Mel Gibsonra szavaztak: a filmsztár színészi karrierjének legjellegzetesebb szereptípusa az olyan hős, akinek valamelyik családtagja meghalt vagy veszélyben van, ő pedig harcba száll ezért az egész világgal, miközben persze a saját démonaival is meg kell küzdenie (lásd A rettenthetetlen mellett a Mad Max, a Halálos fegyver, A hazafi, a Jelek, a Váltságdíj, A sötétség határán, vagy Az utolsó emberig című filmeket).
3. Mel Gibson sokáig el sem akarta vállalni a film főszerepét, mert túl öregnek érezte magát hozzá. Pedig nem volt nagy a különbség a valósághoz képest: a forgatás idején Gibson a 38. életévét töltötte, míg William Wallace 35 évesen halt meg.
4. Más dologban viszont nagyon is különbözött a filmsztár az általa játszott hőstől. William Wallace a maga korában igazi óriásnak számított a 196 centis magasságával, míg Mel Gibson csak 177 centi volt. Ezzel kapcsolatban egy poént is elsütöttek a filmben, amikor a felbukkanó William Wallace-al közölék, hogy nem elég magas.
5. Mel Gibson a főszerep elutasítása mellett felajánlotta, hogy szívesen megrendezné inkább a filmet. Mire a producerek alkut kötöttek vele: megrendezheti, ha ő lesz a főszereplő is.
6. A filmrendezésben ekkoriban még rutintalannal számító Gibson bevallottan sokat tanulmányozta más rendezők munkáit a felkészüléshez, különös tekintettel George Millerre és Peter Weirre, akikkel a Mad Max-filmekben, illetve a Gallipoliban dolgozott együtt. Emellett olyan régi alkotásokból merített ihletet, mint a Macbeth (1971), Spartacus (1960), Campanadas a medianoche (1965), Jégmezők lovagja (1938), Egy ember az örökkévalóságnak (1966), Az oroszlán télen (1968), A hét szamuráj (1954), vagy a Véres trón (1957).
7. Azok a gyönyörű skót tájak a filmben! Csak egy baj van velük: hogy valójában ír tájakat látunk A rettenthetetlen nagy részében. A produkciót a korabeli ír kulturális minisztérium csábította át különféle adókedvezményekkel.
8. A legnagyobb csatajelenetekhez mintegy 1600 statisztát vonultatott fel a produkció, akiknek nagy része az ír hadsereg katonája volt. A különféle egységek ráadásul presztízskérdést csináltak az egymás elleni színlelt küzdelemből is, így gyakran még élethűbb lett a kamerák előtti harc.
9. A skót tájak mellett Mel Gibson frizurája sem volt valódi a filmben: a forgatáson végig parókát viselt.
10. Ami viszont sokkal inkább valószerűtlennek tűnik, de mégis igazi, az a Morrisont játszó Tommy Flanagan sebhelye az arcán. A skót színész korábban dj-ként dolgozott, és egy éjjeli támadás során szabdalták össze az arcát.
11. A bemutatása óta rengeteg kritika érte A rettenthetetlent a történelmi pontatlanságai, sőt szándékos változtatásai miatt. Ezeket Mel Gibson is elismerte azóta, mondván az igazi William Wallace valószínűleg egy szörnyeteg lehetett, akinek állandó füstszaga volt az általa felgyújtott falvaktól. A színész-rendező szerint azonban egy mozifilmben mindig kell lennie egy jó fiúnak és egy rossz fiúnak.
12. A filmben Sophie Marceau játszotta francia hercegnő a valóságban sosem keveredett szerelmi viszonyba William Wallace-szal. Nem is találkoztak, és a hercegnő mindössze 5 éves volt Wallace halálának idején.
13. William Wallace nagy beszéde a döntő csata előtt is a forgatókönyvíró szüleménye, történelmi források nem támasztják alá. Persze ettől még igencsak hatásosra sikeredett, és „Az életünket feláldozzuk, de a szabadságunkat soha!” mondat minden idők egyik leghíresebb filmes idézetévé lett.
14. A rettenthetetlen nem csak a mozipénztáraknál bizonyult óriási sikernek, de a díjkiosztókon is. Nem kevesebb, mint 10 Oscarra jelölték, és ebből 5-öt el is nyert, köztük a legjobb film és a legjobb rendezés díját.
15. Létezik egy nemhivatalos folytatása is a filmnek! A 2019-es Robert the Bruce című történelmi moziban Angus Macfadyen ismét eljátszotta I. Róbert skót királyt, akinek a bőrébe már A rettenthetetlenben is belebújt, és a filmben tanúi lehetünk a figura és Skócia későbbi sorsának.