75. születésnapját ünnepli a legkarakteresebb hollywoodi színész. Gabriel Byrne, aki katolikus ír fiúból lett londoni sztárszínész, majd a nők csábították át Amerikába. A jeles alkalomból összegyűjtöttünk egy nagy adag érdekességet a világsztárról.
Az Excalibur, a Terápia, A halál keresztútján, a Halott ember, a Közönséges bűnözők és A vasálarcos sztárja ünnepli ma a születésnapját. Gabriel Byrne színész bár már 75 éve köztünk van, még mindig tud nekünk meglepetéseket okozni. Gabriel Byrne születésnapja 10 érdekességet is tartogat, többek között legújabb filmjét is Keanu Reeves-el, amiben egy ráktúlélő Oscar-díjas díva is visszatér.
Hatgyerekes dublini ír családba született 1950. május 12-én egy kádárként dolgozó apa és egy ápolónő anya fiaként. Ő volt a legidősebb a gyerekek közül, és ezért neki kellett leginkább kivennie a részét a házimunkából. A mai napig szeret takarítani, még a hotelszobáit is rendbe szedi maga után.
Vallásos katolikus neveltetésben részesült, és komolyan készült az egyházi pályára, papi szemináriumba is járt. Idővel azonban rájött, hogy nem hisz Istenben, így okafogyottá vált a pályaválasztása is. Ebbe alaposan belejátszott az is, hogy a szemináriumi évek alatt szexuális zaklatás áldozata lett: az egyik tanára molesztálta Gabriel Bryne-t.
A dublini egyetemen nyelvészetet és régészetet tanult, és a diploma után utóbbiként is dolgozott. De nem csak ezzel próbálkozott fiatalon: a húszas éveiben spanyoltanárként, szakácsként és vízvezetékszerelőként is próbált megélni.
Az egyetemi tanulmányai alatt tanulta meg a hagyományos ír (gael) nyelvet, amit évtizedek óta kihalás fenyeget. Byrne szerelmese lett a gaelnek, próbál tenni az életben tartásáért, például ezen a nyelven hoz létre alkotásokat, mint minden idők első ír szövegű televíziós drámája is, ami 1996-ban került adásba Draíocht címmel.
Már 29 éves volt, amikor először megpróbálkozott az önmagát introvertáltnak valló Byrne a színészkedéssel. A tehetsége révén aztán a dublini színpadokról gyorsan Londonba vezetett az útja, és 31 évesen élet első filmszerepét is eljátszhatta az Excaliburban.
Sokáig egyáltalán nem érdekelte a hollywoodi karrier, Amerikába is csak a harmincas évei végén utazott először. Akkor viszont már maradt is: a hollywoodi filmcsillag Ellen Barkinnal egymásba szerettek, a házasságuk alatt két gyerekük született, Byrne pedig olyan amerikai kultfilmekben szerepelt sorban, mint A halál keresztútján, a Halott ember, a Közönséges bűnözők, vagy A vasálarcos. A második felesége is amerikai: Hannah Beth King 2014 óta a párja, és a Maine állambeli családi otthonukban töltik az év nagy részét.
Sosem akart nagy világsztár lenni, sőt zavarja is a hírnév. Amikor a Terápia című sorozat amerikai változatában ő játszotta a főszerepet, a széria sikere miatt rengetegen felismerték az utcán, ezt pedig rosszul élte meg. Jobban szereti, ha színészként, és nem sztárként tekintenek rá, az utcán meg hagyja őt mindenki békén.
Két önéletrajzi könyvet is kiadott, az utóbbit 2020-ban Walking with Ghosts: A Memoir címmel. A kötet szövegeiből aztán egy monodrámát is összeállított, ami színpadi előadásként egyre nagyobb sikereket ér el, és Dublin, majd London után már a Broadway-re is eljutott.
Két éve láthattuk utoljára a magyar mozikban az Előbb táncolj! révén, amiben világhírű honfitársát, az író Samuel Beckettet alakította. Még idén érkezik a közreműködésével a Balerina című akciófilm, ami a John Wick-mozik bérgyilkosvilágban játszódik majd. Előkészítés alatt áll Diary of a Mad Old Man is, amiben egy öreg professzort alakít, aki a barátja lányával kerül ellentmondásos viszonyba.