Nem ok nélkül a Nemzet Sportolóinak egyike a sakkozó Portisch Lajos, aki az elhunyt amerikai Bobby Fischert tartja a sportág legjobbjának.
Mit szól ahhoz, hogy Polgár Judit, azaz egy női kapitány vezetésével Reykjavíkban harmadik lett férfi-válogatottunk az Eb-n?
Meleg gratulációm, ám ha Judit az oroszok elleni, záró fordulóban lebonyolított 2:2-es meccs előtt több kockázatvállalást kér Lékó Péteréktől, megnyerhették volna a kontinensversenyt – válaszolta a 78 éves Portisch.
Az önök 1978-as sakkolimpián aranyérmes csapata milyen eredményt érne el a Polgár-legénység ellen?
Nézze, nincs értelme az efféle összevetésnek.
Ön hány tétmeccset játszott életében?
Nem számoltam össze, de a győzelmeim száma bőven meghaladja a remiket és a vereségeket. Ha nem így lenne, aligha lennék a Nemzet Sportolója.
Kit tart a sakk hazai, illetve nemzetközi legjobbjának?
Az első kérdésére a honi sakktörténészek válaszolnak majd, a földkerekség legjobbja a 2008-ban elhunyt Bobby Fischer volt. Tiszteletem jeléül virágot vittem az amerikai géniusz Selfossban lévő sírjára.
Mivel telnek a napjai?
Egy angol kiadó kérésére főként megnyitáselmélettel kapcsolatos sakkszakkönyvet írok. A tábla rendszeresen előkerül, no és úszni járok a Helia szállóba. Egykor Széchy Tamás edző a Komjádiban beengedett az úszóedzéseire, majd a pólósoknak is szedhettem a labdát a kapuk mögött lubickolva.
Az ön énekhangja köztudottan káprázatos. Melyik a kedvenc műfaja?
Opera és operett, de a német műdalokat jól adom elő, és a magyar népdalt is kedvelem. Viszont se Omega, se Beatles, tehát a könnyedebb műfaj nálam nem nyerő.
Mondja, mi volt az oka annak, hogy az 1978-as sakkolimpián megelőzték a verhetetlennek kikiáltott Szovjetuniót?
Mert első táblásként 14 partim közül nyolcat megnyertem, Ribli Zoltán és Sax Gyula szintén remekelt, továbbá a szovjetek nem voltak egységesek.