A páratlan években, amikor nincs se világbajnokság, se Eb, a futballvilág vitathatatlan csúcseseménye a Bajnokok Ligája döntője! Az idén a Juventus és a Barcelona jutott a fináléba.
A Juve-sztori
Mindenki lesajnálta Massimo Allegrit, mivel nehéz örökséget vett át Antonio Contétól. Százkét pontos rekorddal bajnoki címet nyert együttest hagyott hátra, amely sorozatban háromszor hódította el a scudettót. Allegri mégis új szintre emelte a gárdát. Duplázásig vezette Pirlóékat, ami korábban csupán kétszer sikerült a klubnak.
– Messi egy űrlény. Azért jött a földre, hogy az alárendelt emberekkel focizgasson. Egy esélyünk van. Ha a döntő idejére emberivé válik.
A Barca-sztori
A Gerardo Martinóval borzalmasan végződött szezon után letargiában volt az egész klub. Luis Enriquére, az egyesület korábbi legendás játékosára várt a feladat, hogy az extraklasszisokkal tűzdelt garnitúrát felrázza. Januárban olybá tűnt, az egók menthetetlenül külön utakra kényszerülnek. Azóta viszont rendeződött minden.
Sorszerű?
Andrea Pirlo és Gianluigi Buffon tagja volt a 2006-ban világbajnoki címet nyert olasz válogatottnak. A kékek éppen a mostani finálé helyszínén ünnepelhettek. Büntetőkkel 5-3-ra verték a franciákat.
– Imádok focizni. Nincs szükségem pluszmotivációra. Elég, ha nyerünk. Nincs annál jobb, mint amikor trófeákat szerzünk a csapattal.
Félelmetesek
A futballtörténelem legfélelmetesebb támadótriója állt össze Barcelonában. A Messi, Suárez, Neymar hármas 119 gólig jutott eddig az idényben, ami rekord a maga nemében. Pedig Suárez eltiltás miatt sokáig nem is játszhatott a szezon kezdetén.
Cüneyt Cakir
Nemzetisége: török
Kor: 38 éves
FIFA-bíró: 2006 óta
Foglalkozása: biztosítási ügynök
A jegyárak
Akár huszonegyezer forintért is lehetett jegyet venni (4. kategória). De ehhez hatalmas szerencse kellett: a belépőket megint sorsolták. Az 1. kategóriás tikettekért 121 ezret fizettek. A VIP-páholyok 800 ezer forintnál kezdődtek.
Berlin, Olimpiai Stadion
Megnyitás: 1936
Kapacitás: 74 000
Érdekesség: rendeztek már benne rengeteg nagy meccset, 2006-ban vb-döntőt, de BL-finálét még soha.
A BL-himnusz
A Bajnokok Ligája-meccsek előtt felcsendülő dallam több száz éves. Egészen pontosan 1727-ben komponálta II. György megkoronázása apropóján a német származású brit zeneszerző, Georg Friderich Händel. Ezt a művet dolgozta át Tony Britten, aki azt a feladatot kapta az UEFA-tól 1992-ben, hogy a BEK-et váltó új versenysorozat himnuszát megírja.
7 Győzelem 10
3 Döntetlen 0
2 Vereség 2
16-7 Gólkülönbség 28-10
55% Labdabirtoklás 59%
152 Összes lövés/fejes 177
61 Kaput talált lövés/fejes 72
56 Szöglet 56
34 Les 29
23 Sárga lap 19
0 Kiállítás 1
Elkövetett
155 szabálytalanság 126
5388 Sikeres passz 7101
Juventus
2 győzelem, 5 vereség
Barcelona
4 győzelem, 3 vereség