Az országos botrány főszereplőjévé vált MPB-elnök sorsáról a közgyűlés határoz. Addig is olvassák el interjúnkat.
Június 19., délelőtt rendkívüli közgyűlést tart az MPB. Délután is ön lesz az elnök?
Nehéz megjósolni – válaszolta Gömöri Zsolt a Borsnak. – A küldöttek majd eldöntik, van-e még bizalom irányomban.
A népharagból kikövetkeztethette volna: jobb lenne odébbállni. Miért nem tette már meg?
Két oka van. A személyessel kezdem: úgy éreztem, elvették tőlem a méltóságteljes távozás lehetőségét. Ha felállok, olyan, mintha beismernék valamit. A másik, hogy felelős vezető egy évvel Rio előtt nem tehet ilyet. A napi ügyeket vinni kell.
Az sem hatotta meg, hogy Borkai Zsolt is felszólította a lemondásra?
Sajnálatos, hogy a MOB-elnök is a sajtóban megjelent dezinformációk alapján alakította ki az álláspontját.
Talán nem az MPB rendezte az ön és további három munkatárs devizahitelének végtörlesztését?
De igen, és ebben nem volt semmi szabálytalan.
Az lehet, de hogy nem túl erkölcsös a parasportolók elől önmagukra költeni az MPB pénzét, az is biztos. Kiváltképp, ha 17 milliós jutalmat visz haza a londoni eredmények után.
Ezek szerint a kórházigazgató a betegektől, az iskolaigazgató a diákoktól viszi el a pénzt? Kétszer választott meg 2012-ben elnöknek a közgyűlés, és úgy döntött, hogy munkaviszonyként látom el a feladatokat. Januárban 70 ezer forint volt a fizetésem, pedig már akkor napi 10-12, esetenként 14 órát dolgoztam. A végtörlesztés lehetőségét a törvények teremtették meg, mi csak éltünk vele.
De mondja, más vajon nem így tett volna? Egyébként akkor még nem lehetett tudni, hogy a nyári paralimpián kimagasló eredményeket érnek el a versenyzőink, így az én jutalmam is – amit tőlem függetlenül állapítottak meg, és tétele nem terhelte az MPB költségvetését – kiemelkedően magas lesz. Nem utolsósorban: a sportolók elől mi nem költöttünk el egy fillért sem, minden szakmai programot megvalósítottunk, és ezt az elért eredmények is igazolták.
Az MPB apparátusa összesen mennyibe kerül havonta?
Nettóban vagy bruttóban? Külsős bedolgozókkal vagy nélkülük? Erre a kérdésre pontosan a feladatok meghatározásával érdemes válaszolni.
De kétmilliónál több?
Nem. Körülbelül másfél millió összesen – amennyit a sajtó szerint keresek...
Ehhez képest egy Horváth Attila nevű embernek kifizettek kétmilliót a tenerifei táborozás előkészületeire.
Ez így elég demagóg összevetés. Nyolc hónapon keresztül dolgozott azon, hogy a csapat tökéletes körülmények között tréningezhessen…
Ahol nem volt megfelelő futópálya, az ülő röplabdások nem tudtak érdemi munkát végezni.
Ez nem igaz. Ezért az állításért már jogi lépéseket tettünk. Az összes szakmai beszámoló nagyra értékelte a táborozás lehetőségét. Olyan munkát tudtunk odakint végezni, amire Magyarországon sehol nincs lehetőség. Megoldottuk például az úszók áramoltató medencés biomechanikus mérését. A felkészülést igazolta, hogy egyikük két héttel később világcsúcsot úszott.
Tenerifén vannak érdekeltségei?
Nincsenek. És a kislányom kinttartózkodását is külön szerveztem és fizettem.
Ha holnap beviszek az MPB-be egy szponzort, nem gondolja, hogy pofátlanság tízszázalékos jutalmat felvennie?
Ez megint téves értesülés. A külsős segítő húsz százalékra jogosult, a belsős tízre. De alig várjuk, hogy hozzon valakit. Ha ön hoz, önt illeti meg a díj, nem mást.
A végén kiderül, hogy egy hónapja indokolatlanul támadják!
Ez egy jól megszervezett akció ellenem, sértett emberek próbálnak elmozdítani.
Ha a közgyűlés mégis visszahívná, veszélybe kerülne a megélhetése? Annyi lesz a 420 ezer forintos fizetésnek, a benzinköltségeknek, jutalékoknak.
A fizetésem a magyar sportban tisztességes fizetés. A MOB-ban szerintem ezzel az összeggel legföljebb középvezetői szinten lehetnék. Vannak vállalkozásaim, amikkel ismét tudok foglalkozni, és már több ajánlattal is megkerestek a sport területéről, egészségügyből, üzleti szférából. A mostani helyzetből is sokat tanultam. De nem tagadom, 91-től dolgozom a parasportban, sajnálnám otthagyni, amit felépítettünk.