
Szalay Edit csak észrevétlenül drukkolhat a veszprémi kézilabdacsapatnak Kölnben. Nem csoda, hiszen a BL-döntő műsorvezetőjeként szigorúan klubsemlegesnek kell maradnia.
Ahhoz képest, hogy Szalay Edit – némi túlzással élve – néhány éve még összekeverte a kézi- és a kosárlabdát, manapság már igen otthonosan mozog a sportág berkeiben. Sőt a Nagy Lacihoz vagy éppen Momir Ilicshez hasonló világsztárok előre köszönnek a csinos műsorvezetőnek, és a többi résztvevő csapat – Kiel, Barcelona, Kielce – is ismerős a számára.
– Kollégámnak, Kovács Áronnak köszönhető, hogy, ha nem is első pillantásra, de gyorsan szerelemre lobbantam a kézilabda iránt – árulta el Edit, akit a tavalyi budapesti női Final Four idején ismertek meg a szurkolók és a játékosok.
S alighanem remekül úszott a mély vízben, mert a finálé után az Európai Kézilabda-szövetség felkérte, csatlakozzon a kölni férfi Final Four műsorvezetői stábjához. – Ez lesz a negyedik Bajnokok Ligája-döntőm, így már belerázódtam, s amikor az idei kölni eligazítást tartották, szinte már mindegyik résztvevő csapat játékosát felismertem. Kedvenceim: Nagy László, akit magánemberként is tisztelek, Kiril Lazarovot, a Barcelona macedón átlövőjét pedig hihetetlen könnyedségéért csodálok.
Edit számára azonban az a legnehezebb feladat, hogy abszolút semleges legyen, még akkor is, amikor a veszprémiek lépnek pályára. Elvégre a kölni aréna német – lengyel és spanyol – szurkolóit nem érdekli a műsorvezető klubszimpátiája.
– A drukkerek jó, sőt tökéletes kiszolgálást várnak a műsorvezetőtől. Az a saját magánügyem, hogy Nagy Laciék játéka közben milyen feszültség tombol bennem, de – legalábbis kívülről – rezzenéstelen arccal kell tenni a dolgom. Az esetleges veszprémi siker a munkámért járó bónusz lenne.
A Bajnokok Ligája, illetve a Bajnokcsapatok Európa Kupája küzdelmeit először 1959-től rendezték meg a klubcsapatok számára. 1993-ban lett BL a sorozat neve. A legtöbb győzelmet, nyolcat a Barcelona aratta, a német Gummersbach 5 győzelemmel a második a sorban, majd 3–3 jutott a Kiel, a Dukla Prága, a Ciudad Real, a Minszk és a Magdeburg csapatának. Az egyetlen magyar gárda, a Bp. Honvéd 1982-ben nyert BEK-et. A négyes döntő idei győztese kb. 250 ezer eurót, azaz 77 millió forintot kap.
Mintegy másfél ezer magyar szurkoló biztatja a veszprémieket a húszezres kölni Lanxess Arenában. A legtöbben busszal és gépkocsival utaztak ki a német nagyvárosba, a tehetősebbek a repülőt választották. S alighanem a kint dolgozó magyarok is szép számmal képviseltetik magukat.
– A négy résztvevő klub mindössze ötszáz-ötszáz jegyet kapott, a többség helyben vagy az interneten keresztül rendelte meg a belépőket – mondta Baum Ferenc, a veszprémiek törzsszurkolója, aki évtizedek óta szinte minden külföldi portyájára elkísérte a csapatot. – Mi már csütörtökön délután elindultunk Kölnbe. Annál is inkább, mert a jövő évi Final Fourra is meg akarjuk venni a belépőket. Bízunk benne, hogy jövőre is kiszurkoljuk Nagy Laciéknak a négyes döntőt.
A veszprémi O-szektor képviselői egyébként pénteken a lengyel–magyar barátság jegyében közös fotózáson vettek részt az aréna előtt a Kielce szurkolóival.