A Honvéd hétfőn kilenc idegenlégióst szerződtetett. Jogos kérdés: miért kapnak milliárdokat az akadémiák, ha neveltjeik az NB I-re se jók?
Több milliárd forint áramlik az idén is a magyarországi fociakadémiákba, ám az intézményekben zajló munkának semmi eredménye.
Ezt jelzi, hogy George F. Hemingway, az élvonalbeli kiesés elkerüléséért küzdő Honvéd tulajdonosa inkább bízik nevesincs játékosokban – szerzeményei névsorát papírról böngészve olvasta fel –, mintsem az utánpótlásközpontjából kikerülő fiatalokban.
Az igazsághoz tartozik, hogy korábban több nevelt is bemutatkozhatott a kispesti felnőttek között, s maga a tulaj is jelezte, hogy rájuk továbbra is számítanak. Ám ettől még a kilenc futballista téli szerződtetése az akadémia működésének egyfajta bizonyítványa.
Az idei költségvetés alapján csaknem kétmilliárd forint jut az akadémiáknak, igaz, ezt a pénzt nem csak a focisták kapják. A tizenöt kiemelt fociakadémia 30 és 50 millió közötti alaptámogatásban részesül az idén, erre jön még a prémium, amit az NB I-be eljutott, 23 éven aluli játékosok száma alapján határoznak meg.
Így az MTK-hoz tartozó Sándor Károly Akadémia, a szombathelyi Illés, valamint a kispesti Magyar Futball Akadémia körülbelül 180-190 millió forintból működhet. Pontosabban ennél is nagyobb summából, hiszen a központok a TAO-támogatások fő nyertesei közé tartoznak, ráadásul egyéb jogcímen is kaphatnak pénzt, az Illés például az idén 2,4 milliárdot áldozhat infrastrukturális fejlesztésre, míg a Honvédséggel közös múltja miatt a kispesti Magyar Futball Akadémia Alapítvány 50 milliót költhet például toborzásra.
Mikor lesz ennek látszata? Évek múlva.
Legalábbis Szabó Tamás, a hazai utánpótásrendszer átvilágítását végző Double Pass nevű belga cég mellett dolgozó projektvezető szerint. Elmondta, hogy a brüsszeli egyetemből kivált szakemberek munkájának máris érzékelhető a hatása. Előbb strukturálisan kellett helyretenni a dolgokat, most pedig azt tanulják az intézményvezetők, hogyan kell minél hatékonyabban oktatni a fiatalokat.
– Korábban egy-egy akadémia zárt közösség volt, egymás elől happolták el a tehetségeket, mindegyik csak a saját érdekeit nézte. Mára szemléletbeli változások történtek, belátták, a hatékonyság érdekében egymással összefogva kell dolgozniuk – szögezte le Szabó.
Úgy látja, valami elkezdődött, ám hosszú út elején járunk. A Double Pass 2016-ig dolgozik Magyarországon, s a végső megállapításai alapján három-négy kiemelt akadémia lesz az országban, a többi közép- és alsóbb kategóriájú lesz.
Szóval sok még a teendő, most tanuljuk az utánpótlás-nevelést. Pályák, létesítmények már vannak, itt az idő tartalommal megtölteni azokat.
A magyar utánpótlás problémáit szemléltette a hazai rendezéső U19-es Eb is. Mészöly Géza irányításával a gárda 3-1-re kikapott az osztrákoktól, 6-1-re a portugáloktól, de mivel a sorsdöntő partin 2-1-re verte az izraelieket, kijutott az idei, új-zélandi U20-as vb-re.
A torna csoportbeosztását tegnap a helyszínen készítették el. A magyarok a brazilokkal, az észak-koreaiakkal és Afrika bajnokával kerültek egy négyesbe (utóbbi kilétére március 22-én derül fény).
– Sokkal könnyebb csoportba is kerülhettünk volna, ez a legerősebb négyes – nyilatkozta az mlsz.hu-nak Szalai László szövetségi kapitány.