Tavaly zöld utat adott a technológiai fejlesztésnek a Nemzetközi Teniszszövetség (ITF). A Babolat cég újítása a húrok közé illesztett érzékelők és a nyélbe épített chip segítségével méri, mennyit, milyen erővel ütött a játékos, hányat tenyeressel és fonákkal, valamint hogy az ütőfelület melyik részén találta el a labdát, milyen volt a pörgetés, a nyesés, szóval éppen csak nem gondolkodik a játékos helyett. A kábé 120 ezer forintos ütő tárolja az adatokat, majd elküldi azokat az okostelefonra, laptopra. A mérkőzés után analizálhatják az adatokat.
– Ahhoz, hogy jól játsszak, hetven százalékban tenyerest, harminc százalékban fonákot kell ütnöm, máskülönben nem leszek elég eredményes – mondta Nadal, aki az egyik melbourne-i másfél órás edzésén 572-szer találta el a labdát. Kiderült, ebből 222 volt tenyeres, 156 fonák, 118 szerva és 76 lecsapás. Nadal 42 százalékban az ütőfelület közepével, 20 százalékban pedig a tetejével ért labdához.
A 14-szeres GS-győztes nagybátyja, Toni Nadal tréfásan megjegyezte: tanítványa időnként nem ért vele egyet, ha kijavítja az ütéseit, de most már „az adatok is igazolnak”.
– Az így kapott információk tényleg nagyon hasznosak, de nem ettől lesz valaki wimbledoni bajnok, a rossz játékosból nem lesz hirtelen jó, csak mert az okos ütőt használja – mondta Kövess Gábor teniszedző.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.