Sport

Balesete után is a mélybe vetné magát Gergő

V. T. R.

Létrehozva: 2015.01.11.

Kovács Gergő tavaly első magyarként részt vett a kínai ­Balinghe hídon zajló bázisugróversenyen. Kalandja sérüléssel zárult, de idén is nagy tettekre készül.

A civilben egy reklámügynökség art directoraként dolgozó Kovács nem tartja magát különleges embernek. Pedig az: repülni tud. Ezt ugye nem sok honfitársunk mondhatja el magáról.

Vetette már le magát a Kuala Lumpur-i Petronas-ikertorony tetejéről, az amerikai Royal Gorge és a kínai Balinghe hídról, valamint száz meg száz épületről, toronyról, antennáról. Ez a heppje. Bázisugró, aki szárnyas ruhában, úgynevezett wingsuitban adózik az élvezeteknek.

Ez teljesen más sport, mint az ejtőernyőzés. Itt még póternyő sincs, ráadásul könnyen nekicsapódhat valaminek az em­ber. Kockázatilag ég és föld a különbség.

– Iszonyatos adrenalinfröccsel jár, de nem csak emiatt csináljuk. Állsz a hegytetőn, a hűvös szél az arcodba csap. Csönd van. Szemmagasságban jókora madár légáramlatokon vitorlázik. Kilépsz a szirtre, háromig számolsz, és elrugaszkodsz – magyarázza Gergő. Órákig tud mesélni. A félelemtől az érzékszervek mintha kitágulnának. Minden momentum az agyba vésődik.

– Mondják, hogy az ember az agykapacitásának csupán kis hányadát használja ki. Repülés közben az agy mintha lelassítaná az időt, annyi információt dolgoz fel. Fantasztikus!

Az extrém sportoló megbékélt a halállal. Tudja, mennyire veszélyes, amit csinál. Nála ez családi vonás. Édesapja motorbalesetben hunyt el.

– Kipróbáltam sok mindent, gördeszkáztam, snowboardoztam, downhill bringáztam. A bázisugrásban találtam meg önmagam.

Amióta apa lett, megfontoltabb. És már nem csupán a repülés tölti ki minden idejét. Ehhez talán az is hozzájárult, hogy több barátját elveszítette. – Mi valahogy eddig túléltük.

Legutóbb Isztambulban bokatörést-szalagszakadást szenvedett, de ahogy teljesen felépül, újra repülni fog. Visszatér Törökországba és Kínába, és nagy vágya a magasból is megcsodálni a venezuelai Angel-vízesést. 

Amit a wingsuitról tudni érdemes
l Az első ruhát Patric de Guayardon fejlesztette ki (egy tesztugrás során vesztette életét).
l Ma már megvehető egy-egy darab 1400 euróért (440 ezer ft).
* A jobb fajta szárnyakkal 100 méteres zuhanás alatt 300 métert lehet előre haladni.
l A legkedveltebb európai ugróhely a svájci Lauterbrunnen.
l Az amerikai Jeb Corliss a szakág legismertebb – de nem a legjobb – arca.
l Vannak világversenyek, de senki nem a díjazásért indul.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek