Mozgalmas nap volt a hétfői: Suárez nyilvánosan beismerte a harapást, majd egy koszovói klub bejelentkezett érte. A franciák az utolsó negyed órában, a németek hosszabbításban szerezték meg a továbbjutást érő gólokat.
A hétfő nagy része a Hollandia-Mexikó nyolcaddöntő elemezgetésével telt. Mindkét fél magyarázta bizonyítványát: Louis van Gaal szerint a jobb állóképesség döntött a holland labdarúgó-válogatott javára.
Miguel Herrera Robbent és a bírót okolta a kiesésért: háromszor is eljátszotta, hogy szabálytalankodtak vele szemben" - jelentette ki a tréner, aki ugyanakkor elismerte, hogy sokáig jól teljesítő csapata a végén visszaállt, s esélyt adott a riválisnak, amely addig "semmit nem csinált".
Ahogy a brazilok elleni találkozó után, úgy a Hollandia-Mexikó mérkőzésen is Guillermo Ochoa lett a legjobb. A kiesés után érthető, hogy nem tud örülni egy "újabb darab vasnak" - a Copa do Mundo FIFA posztolt egy képet Ochoáról a Twitterre.
A hollandokkal kapcsolatos hír volt továbbá az is, hogy a válogatott történetének legtöbb világbajnoki játékpercével rendelkező futballistája lett Wesley Sneijder, Dirk Kuyt pedig 100. alkalommal húzta magára a nemzeti csapat mezét.
Hétfőre kiderült, hogy David Luiznak ítélte a FIFA a brazilok gólját, mellyel a Chile ellen tizenegyesekkel megnyert szombati nyolcaddöntőn szerzett vezetést a házigazda csapat. Kis szépségtapasz ez a chilei Yarának.
A késő esti mérkőzés után a Costa Rica-i sajtó volt hangosabb, ˝Navas a mi Zeuszunk˝ - ujjongtak a lapok, miután csapatuk tizenegyesekkel ejtette ki Görögországot.
És persze még mindig nem telik el nap legalább egy Suárez-hír nélkül. Először az szólt nagyot, hogy a koszovói Hajvali Pristina futballklub - büntetése idejére - le akarja szerződtetni az uruguayi támadót, mivel Koszovó nem tagja a FIFA-nak, így szerintük addig nyugodtan játszhat ott. Mellesleg a koszovói egyesület 30 ezer euróért (9,3 millió forint) akarja leigazolni Suárezt négy hónapra, s havi 1500 eurós (466 ezer forint) fizetést ajánl az uruguayi sztárcsatárnak, aki a Liverpoolnál egymillió eurót (310 millió forint) keres havonta.
Az este fontosabb híre volt, hogy az uruguayi csatár többnapos hallgatás után nyilvánosan elismerte, valóban megharapta Chiellinit. Twitteren közzétett nyilatkozata elég hivatalos lett: „Miután több napja itthon vagyok a családommal, elmondom az igazat arról, hogy mi történt az Olaszország-Uruguay mérkőzésen. Kollégám, Giorgio Chiellini valóban elszenvedte egy harapás fizikai hatását." Chiellini válasza nem sokat váratott magára, megosztva Suárez levelét válaszában azt írja, már el is felejtette a történteket, és reméli, a FIFA csökkenteni fogja az uruguayi büntetését.
És persze James Rodríguez neve is felröppent a mai nap, ahogy az megszokott volt már az elmúlt napokban. Most a vb-ről térdsérülés miatt hiányzó kolumbiai sztár, Radamel Falcao mondta el a véleményét a vb nagy felfedezettjéről: "James gólja a legszebb a vb-n" - írta Falcao a twitteren, majd azt is kifejtette: nagy jelentőségű, hogy a kolumbiai válogatott története során először bejutott világbajnokságon a legjobb nyolc közé. "Az, hogy idáig eljutottak, nem csupán a csapat sikere, hanem az egész országé" - lelkendezett a 28 esztendős támadó.
Kiküzdötték a franciák a továbbjutást
Franciaország-Nigéria 2-0 (0-0)
Nyolcaddöntő, Brazíliaváros, játékvezető: Mark Geiger (amerikai)
. Franciaország: Lloris - Debuchy, Varane, Koscielny, Evra - Cabaye, Matuidi, Pogba - Benzema, Giroud (Griezmann 62'), Valbuena. (Sissoko 94') Szövetségi kapitány: Didier Deschamps.
Nigéria: Enyeama - Ambrose, Yobo, Omeruo, Oshaniwa - Musa, Mikel, Onazi (Gabriel 59'), Moses (Nwofor 89') - Odemwingie, Emenike. Szövetségi kapitány: Stephen Keshi. Gólszerző: Pogba (79'), Yobo (91'). Sárga lap: Matuidi (55').
Gólszerző: Pogba (80'), Yobo (92', öngól)
II. félidő
79. perc: Valbuena bal oldali szögletére Enyeama rosszul mozdult ki, csak beleütni tudott a labdába, amelyet így Pogba kissé jobbról, kilenc méterről a kapu közepébe fejelt (1-0). 91. perc: Valbuena adott be jobbról, a labdára egyszerre érkezett Griezmann és Yobo, a játékszer utóbbi lábáról a kimozduló Enyeama mellett a kapuba gurult (2-0).
Az első 20 percben kiegyenlített küzdelmet láthatott a közönség, a nigériaiak egyszer ugyan betaláltak a kapuba, de a gólt les miatt érvénytelenítette a játékvezető. Két perccel később az afrikaiak kapusának kellett bravúrral hárítania Pogba 12 méterről, kapásból megeresztett lövését.
A szünetig jó iramú, ugyanakkor küzdelmes mérkőzést vívtak a felek, a középpályán mindkét együttes könnyen átrohant, a labda leggyakrabban valamelyik tizenhatos környékén volt játékban. A veszélyes szituációk és a helyzetek ellenére az első félidőben egyik csapatnak sem sikerült előnyhöz jutnia.
Fordulás után úgy tűnt, a franciák visszavettek a tempóból, hagyták kibontakozni riválisukat, de a nigériaiaknak nem sikerült igazán veszélyes akciót vezetniük. A hajrához közeledve az európai együttes egyre inkább igyekezett eldönteni a mérkőzést, gyakran hosszú percekre a kapujához szegezte ellenfelét, de Benzema előbb nagy helyzetben a kapusba lőtt, majd Cabaye 18 méterről a keresztlécet találta telibe.
A hajrához közeledve aztán Enyeama kapus hibáját kihasználva Pogba váltotta gólra a francia mezőnyfölényt, a nigériaiakon pedig az látszott, nem hisznek az egyenlítésben. A hosszabbítás perceiben végül Yobo öngólja bebiztosította a franciák sikerét és továbbjutását.
Megküzdött Németország algériával a továbbjutásért
Németország-Algéria 0-0 (0-0) - a hosszabbításban 2-1
Nyolcaddöntő, Porto Alegre, Beira-Rio Stadion, játékvezető: Sandro Ricci (brazil).
Germany 2 - 1 Algeria - All Goals Highlights by MaherZain
Németország: Neuer - Mustafi (Khedira 68'), J. Boateng, Mertesacker, Höwedes - Schweinsteiger (Kramer 109'), Lahm, Kroos - Özil, Götze (Schürrle - a félidőben), Müller.Szövetségi kapitány: Joachim Löw.
Algéria: M'bolhi - Belkalem, Hallisz (Bugerra 97'), Gulam, Medzsani, Mandi - Laszen, Mosztefa, Taider (Brahimi 78')- Feguli, Szudani (Dzsabu 100'), Szlimani. Szövetségi kapitány: Vahid Halilhodzic.
Gólszerző: Schürrle (92'), Özil (120'), Dzsabu (121').
Sárga lap: Hallisz (42'), Lahm (107').
A németek ezzel sorozatban negyedszer jutottak be vb-n a legjobb nyolc közé, ez korábban még egyetlen együttesnek sem sikerült. A rendes játékidő a sok helyzet ellenére nem hozott gólt, majd a hosszabbítás második percében André Schürrle szerzett vezetést a németeknek, a lefújás előtti pillanatokban pedig még két gól esett, előbb Mesut Özil növelte az előnyt, majd Abdelmumene Dzsabu szépített. A négy évvel ezelőtt bronzérmes németek a franciákkal találkoznak a pénteki negyeddöntőben.
Hosszabbítás, I. félidő
92. perc: Müller húzott el a bal oldalon, betört a tizenhatoson belülre és középre passzolt, és az érkező Schürrle sarkáról némi szerencsével a hálóba pattant a labda (1-0).
120. perc: algériai labdavesztés után Özil hozta kihagyhatatlannak tűnő helyzetbe Schürrlét, lövése a gólvonalon álló védőről kipattant, de a labda épp Özilhez került vissza, ő pedig éles szögből a bal felső sarokba bombázott (2-0). 121. perc: Feguli adott be a jobb oldalról, a túlsó oldalon érkező Dzsabu az ötös sarkáról, bevetődve lőtt a jobb alsó sarokba (2-1).
Az első félidő nagyobb részében az algériaiak futballoztak fölényben, s nemcsak a mezőnyben, hanem támadásban is. Úgy tűnt, sikerült meglepniük a németeket, ugyanis többször eljutottak az ellenfél tizenhatosáig, sőt helyzeteket tudtak kialakítani, egyszer gólt is szereztek, de azt les miatt érvénytelenítette a játékvezető. A félidő második felében kezdett magához térni a német válogatott, hol átlövésből, hol végigvezetett akcióból igyekezett előnyhöz jutni, de az algériai kapus állta a sarat, igaz, egyszer Götzét hozta nagy helyzetbe azzal, hogy elé ütötte a labdát, de a német támadó lövését is védeni tudta.
A gól nélküli első játékrész után a második félidőt nagy lendülettel kezdte az európai csapat, egymás után dolgozta ki a veszélyesebbnél veszélyesebb lehetőségeket, de az algériai védelem és a kapus meg tudta akadályozni a gólszerzést. Az afrikai együttes tagjai láthatóan fáradni kezdtek a 60. perc tájékán, ezért lassítani és tördelni próbálták a játékot. A támadásokat inkább a németek erőltették, de egy-egy ellentámadásból az algériaiak előtt is adódtak lehetőségek. Az európai csapat sorra dolgozta ki a helyzeteket, de vagy a védelem tisztázott az utolsó pillanatokban, vagy Mbolhi kapus hárított.
A hosszabbítás második percében Schürrle kis szerencsével bevette az algériai kaput, s a vezetés birtokában a németek nagyobb hangsúlyt fektetettek a védekezésre. Az afrikai együttes becsülettel próbálkozott, de fáradt játékosai már nem tudtak igazi nyomást helyezni az ellenfél védelmére. Az utolsó percekben aztán Özil eldöntötte a mérkőzést és a továbbjutás sorsát, de a nagyot küzdő algériaiaknak még maradt idejük a szépítésre.