Egy 44 oldalas FIFA-jelentésből kiderül: a 2010-es focivébé előtt a házigazda dél-afrikai válogatott öt felkészülési mérkőzését is elcsalták – írja a New York Times.
Értetlenül állnak az amerikai újságírók az előtt, hogy miért nem képes a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) határozottabban fellépni a fogadási csalások ellen. Félő, hogy a június közepén kezdődő brazíliai futball-világbajnokságon is elcsalhatnak meccseket.
A New York Times arról számol be, hogy egy 44 oldalas FIFA-jelentés szerint nagyon nagy a valószínűsége annak, hogy a négy évvel ezelőtti vb előtt a házigazda Dél-Afrika öt felkészülési mérkőzését is elcsalták, és azon kívül is manipulálhatták világbajnoki résztvevők találkozóit. A lap egy konkrét esetet is kiemel: a Dél-Afrika – Guatemala (5-0) meccsre a szingapúri fogadási maffia által üzemeltetett Football 4U cég küldött bírót. A nigeri Ibrahim Chaibou pedig három vitatható tizenegyest is befújt a találkozón.
A játékvezetőt később megközelítőleg 100 ezer dollár, vagyis 22 millió forint társaságában látták egy dél-afrikai kisváros bankjában, ahol 100 dolláros bankjegyekben helyezte el a pénzt. Chaibou több gyanús találkozón is bíráskodott, de volt olyan meccs is, amelyen a dél-afrikai szövetség egyik vezetője bezárta az öltözőbe, hogy ne tudja levezetni, és elcsalni az összecsapást.
A Football 4U cég vezetője a szingapúri fogadási maffia feje, a világ szinte minden részén mérkőzéseket manipuláló, Magyarországon is megvádolt Wilson Raj Perumal volt, aki saját maga is elismerte, hogy fizetett a nigeri játékvezető szolgálataiért. Sőt, a Football 4U kihasználva, hogy a dél-afrikai futballszövetségben a pénztelenség miatt nagy a káosz, lefizetve több vezetőt elintézte, hogy a felkészülési találkozókra a cég küldhesse, szervezhesse le a játékvezetőket. Miközben átvállalta az ezzel együtt járó összes költséget, a sporik a maffia kérése szerint befolyásolták a mérkőzéseket.
A FIFA két évig nyomozott az ügyben, aminek folyományaként tiltott el dél-afrikai sportvezetőket, ám ők ma már újra ugyanúgy a szövetségük dolgozói. A bíró, Chaibou közben visszavonult, nem lett semmilyen módon felelősségre vonva. Perumal többször is ült börtönben, idén áprilisban Finnországban már másodszor tartóztatták le.