A szakember szerint a tréning segíthet a magyar fociválogatott szövetségi kapitányának kommunikációján. Ám kérdés: az MLSZ kommunikációja szakszerű volt-e.
Mire is jó egy kommunikációs tréning, amelyre elküldte Pintér Attila kapitányt a labdarúgó-szövetség? Fejlődhet-e, s ha igen, miben? Erre kerestük a választ.
– Mindenkin lehet segíteni egy ilyen tréninggel, üdvözlendő, hogy az MLSZ felismerte a lehetőséget – mondta Berkes Péter, az FMF Hungary marketingigazgatója.
– Pintér Attila habitusába bele van kódolva a lobbanékonyság, erőteljes gesztusai agressziót sugároznak. A kapitánynak meg kell tanulnia kezelni a konfliktushelyzeteket, nem az újságíró legyőzésére kell törekednie, hanem mindkét fél számára kielégítő válaszokat kell adnia.
- A szóhasználaton, a gesztusokon egy korábbi sajtótájékoztató kielemzésével, egy moderált beszélgetés megteremtésével lehet csiszolni, a kifejezőkészség azonban erősen szókincsfüggő. A viselkedéskultúrán azonban a legnehezebb változtatni, mert az 24 éves korig elnyeri a szinte teljesen végleges formáját.
Mesteri tanácsok
Ezeket az alapvető illemszabályokat érdemes betartania a kapitánynak:
- Nem ölünk a szemünkkel válaszadás közben.
- Nem förmedünk rá az újságíróra, ha kényelmetlen is a kérdése.
- Nem üvöltözünk a játékvezetővel.
- Nem köpködünk a pálya szélén, kiváltképp élő adásban.