Századszor állnak rajthoz a világ legjobb kerékpárosai, a világ leghíresebb és legpatinásabb országúti körversenyén. A Bors összeállításából kiderül, miért is olyan híres a Tour de France.
64 órát vert rá az utolsóra az első, az 1903-as győztes Maurice Garin, akinek egyik rekordja máig él, ő nyert a legnagyobb különbséggel, 2 óra 47 perccel a 2. előtt.
70 km/h sebességre is képes volt az ötszörös győztes Jacques Anquetil a 60-as években, aki a versenyen cigarettázott, pezsgőzött és a nőket sem vetette meg. Csak verseny közben ivott vizet…
6 szakaszt nyert a 14 ből az első külföldi győztes, a luxemburgi Francois Faber 1909-ben. Az egyik szakaszon a szél fújta le a kerékpárjáról, a másikon ló rúgta le.
100 kilométert tekert egy kölcsönkapott női kerékpáron 1928-ban Nicholas Frantz, mert eltörött a villája, és nem akart a szereléssel bajlódni. 28 percet veszített, de nyert.
1 áldozat Francesco Cepeda, akinek egy bukásnál betört a koponyája 1935-ben. A tragédia előtt egyébként Antonin Magne-t elütötte egy autó, de ő túlélte.
11 célba-érkező volt összesen 1919-ben. Egy másik rekord ebből az évből: a leglassúbb, 24,056 kilométer/órás átlagsebesség. A leggyorsabban 2005-ben tekertek, átlagosan 41,654-gyel.
500 ezerfrank járt 1947-ben Jean Robicnak, aki a viadal előtt közölte menyasszonyával, hogy hozomány helyett csak egy Tour-győzelmet tud a házasságba vinni.
33 km hosszú az első egyéni időfutam, amely a normandiai Mont-Saint-Michel-szigeten épült apátság mellett ér célba. Állítólag ez lesz a leglátogatottabb etap.
20 méteres szakadékba zuhant 1960-ban Roger Riviére, mert a 14. szakaszon nem fékezett. A baleset után fájdalomcsillapítókat találtak nála. Haláláig tolószékbe kényszerült.
40 fokos hőségben lelte halálát 1967-ben Tom Simpson. Az angol a szemtanúk szerint konyakkal vett be tablettákat, alighanem amfetamint. Az utolsó mondata, s majdani sírfelirata: „Tegyetek vissza a biciklimre!”
7 győzelmet szerzett Lance Armstrong, ám doppingbotránya miatt minden címétől megfosztották, így az ötszörös győztes Jacques Anquetil (francia), Eddy Merckx (belga), Bernard Hinault (francia), Miguel Indurain (spanyol) a legeredményesebb touros.
17-szer azaz, mindenkinél többször indult – 1996 és 2012 között – George Hincapie, aki zsinór-ban 16 versenyen ment végig. Az amerikait a holland Joop
Zoetemelk és az ausztrál Stuart O’Grady követi 16-16 rajttal.
12 millió néző kísérte figyelemmel tavaly az út mentén a bringásokat, és átlagban 6 óra 45 percig álldogáltak a mezőnyt szemlélve, buzdítva.
34 szakaszgyőzelmet aratott a csúcstartó Eddy Merckx. A legtöbb szakaszgyőzelem egy versenyen Charles Pelissier nevéhez fűződik, aki 1930-
ban nyolcszor lett első. A hegyi pontverseny legjobbja: Richard Virenque 7 győzelemmel.
455 ezer eurót, azaz 134 millió forintot kap az idei összetett győztes, de a pontverseny legjobbja – a sprint- és a részhajrákat is pontozzák – sem panaszkodhat, 7,2 millió forinttal gazdagodik.