Nem csak a versenyzőkre, a mögöttük dolgozó stábokra is pénzeső hullik, hála a londoni sikereknek. Jövő héten eldől, kik kapnak a milliókból és menynyit.
A sportági szakszövetségeknek csütörtökig kell eljuttatniuk a javaslataikat a Magyar Olimpiai Bizottság elnökségéhez, amely 3-án, elnökségi ülésén dönt a pénzekről. Minden sportágban a versenyzők által „megtermelt” összeg hatvan százalékát oszthatják fel a szakmai stábok – szövetségi kapitányok, edzők, orvosok, gyúrók stb. – között, de alapelv, hogy senki nem kaphat többet, mint olimpiai érmes, helyezett tanítványa. Ja, s a nevelőedzők is kapnak tíz százalékot, a viták elkerülése végett az ő nevüket már az olimpia előtt le kellett adni.
A legtöbb pénz a három aranyat hazahozó kajakosoknak jut. Baráth Etele, a szövetség elnöke elégedett a megbecsültségükkel.
– Mi négyéves ciklusokban gondolkodunk, és minden olyan edzőt megjutalmazunk, aki szerepelt vállalt az eredményekben – magyarázta. – Utánpótlás- és felkészítőedzőket is felterjesztünk jutalmazásra, sőt, a technikai stáb is részesül elismerésben, vagyis széles körben osztjuk szét a pénzt. A sportágban dolgozók közül sokan rosszul keresnek, megérdemlik, hogy legalább négyévente elismerjék az erőfeszítéseiket. A csapatsportágak jutalmazásában érzek némi aránytalanságot, de örülök, hogy a kajakkenu, mint a legsikeresebb sportág, jelentős összeghez jut.
Baráth arra célozhat, hogy például a meglehetősen haloványan szereplő vízilabdában másfélszer annyi pénz osztható szét, mint a két aranyat szerző, összesen tíz pontszerzővel végző úszásban.
Kollégája, a pólósok elnöke, Martin György azonban „megnyugtat”, náluk is sok gazdája van a jutalomnak.
– A férfi és női szövetségi kapitány négy-öt közvetlen segítője mellett azok is kapnak a pénzből, akik a csapat felkészítésében hathatós módon közreműködtek – például a klubedzők. Összesen úgy 15-20 szakemberről lehet szó.
Füleki András, a Magyar Vívó Szövetség ügyvezető igazgatója sem tud még véglegeset.
– A szövetségi kapitány mellett a válogatott keretedző, a versenyző egyéni edzője, az orvos, a gyúró, a pszichológus, az erőnléti edző és az adminisztrációs team is jutalmat kap, de még nem tudom pontosan, kik között osztjuk szét a pénzt.
A sportágak rangsora millió forintban
(az összegek a sportolók által „megtermelt” pénzek hatvan százaléka):
Kajak-kenu 222,6
Vízilabda 136,5
Kézilabda 88,2–100,8*
Úszás 89,76
Cselgáncs 41,4
Birkózás 33
Torna 22,2
Atlétika 21
Vívás 21
Sportlövészet 14,4
Öttusa 12
Ökölvívás 6
*A kézilabdánál még nem dőlt el, hogy a 14 eredeti kerettaggal vagy az utólagosan nevezettekkel együtt 16 játékossal számolják- e ki az összeget.