Vihart kavar a 16 éves Je Si-ven. A kínai úszólány úgy nyerte meg a 400 vegyest, hogy az utolsó ötvenen jobb időt úszott, mint a férfi győztes, Ryan Lochte. Csoda-e, hogy doppingolással vádolják?
Soós Csaba, a SOTE tanszékvezetője azt nyilatkozta a Nemzeti Sportnak, hogy ugyan a kínai úszókat jól felkészítették az olimpiára, de Je Si-ven hajrája kétségeket ébreszt benne. Szerinte hihetetlen, hogy Lochtét, aki világcsúcs részidőket úszott 400 vegyesen, egy lány lehajrázza, pofátlanságnak nevezte ezt a megmagyarázhatatlan csúcsteljesítményt.
– Sokszor mondogatják, hogy Lochte és Phelps is tiltott szereket használ – fakadt ki a szakember –, nos, ha valaki igen, azok nem ők…
A brit közszolgálati tévében sem tudták szó nélkül hagyni Je Si-ven földön kívüli teljesítményét. A BBC riportere, Clare Balding provokatív kérdéseket tett fel az egykori olimpikon szakértőnek, Mark Fosternek, aki próbált diplomatikusan válaszolni – hiszen bizonyítani nem tud semmit –, de a riporternő tovább faggatta, és már a kérdésfelvetésekkel gyanút ébresztett. A beszélgetésnek nagy visszhangja lett, a Twitteren a tévénézők egy része teljes mellszélességgel kiállt Clare mellett – ahogy a BBC is –, míg másik részük azonnal kirúgását követeli, mondván: amíg nincs bizonyítéka, ne vádaskodjon. Balding hitetlenségének azért van előzménye: egy hónapja a szintén 16 éves kínai úszónő, Li Csö-sze – aki 2009-ben világbajnoki címet szerzett – megbukott EPO-val, az pedig emlékezetes, hogy a 94-es világbajnokságon a tizenhat női számból tizenhármat kínaiak nyertek, utóbb kiderült: sokan bizonyítottan doppinggal.