A SZENTESTE ÉS A SZILVESZTER JÓ HANGULATÁT ALAPOSAN ELRONTHATJA A NEHÉZ ÉTELEK MIATT FELLÉPŐ ROSSZ KÖZÉRZET. IDÉN LEGYEN EZ MÁSKÉPP!
Megsértődnek a hozzátartozóink, ha nem fogy el minden? Szeretnénk megkóstolni az összes finomságot? Talán az év végi időszak étkezési szokásai mutatják meg a legnyilvánvalóbban, hogy hazánkban hagyományosan az ünneplés, a szeretet kifejezésének tekintjük a sok ételt és a közös falatozást. Az önfeledt lakmározás olyannyira elvárás, hogy többen meg is szólják azokat, akik nem öt-hat fogásos vacsorával készülnek, illetve rossz néven veszik, ha vendégeik nem akarják végigenni a menüt. Pedig az ünnepnek nem szabad a hasfájásról szólnia!
Jól vagyok magazin kéthetente hétfőn a Borsban - keresse az újságárusnál!
Olvasson kényelmesen: fizessen elő a Borsra!
– A magyarok jó része tényleg úgy gondolja, hogy bőséges étkezéssel illik megünnepelni a családi, baráti együttléteket. Ez önmagában még nem lenne gond, hiszen valóban összetartó és közösségteremtő erő az asztalnál kellemesen eltöltött idő, csakhogy a magyar konyha nehéz, zsíros fogásai alaposan próbára teszik az emésztőrendszerünket. Jellemzően még ma is tradicionális ételeket készítünk a két legfontosabb ünnep, karácsony és húsvét idején – magyarázza dr. Szabó Endre, a Rózsakert Medical Center gasztroenterológus szakorvosa.
– Gondot okozhat az is, hogy ilyenkor máshogy táplálkozunk, mint amit megszoktunk. Az év vége a különleges sütemények, sültek időszaka, vagyis más típusú ételek kerülnek a tányérunkra, mint a hétköznapokban. Az ünnepi készülődés, a vásárlás és a sütés-főzés, a szervezés ráadásul fokozott stresszel jár, márpedig az idegeskedés negatív hatással van az emésztésre.
– Nemcsak az egyértelműen kellemetlen, aggodalommal járó rossz stressz, hanem az örömteli várakozás által kiváltott jó stressz (eustressz) is pluszterhelést jelent a szervezetünk számára – figyelmeztet a szakértő.
A teljes cikket keresse a Jól vagyok magazinban!