Mérgező por, rákos megbetegedések - Az Aral-tó tragédiája, apokalipszis a szemünk láttára

következmény
PUBLIKÁLÁS: 2025. május 03. 07:00
Az Aral-tó valaha Közép-Ázsia életadó vízforrása volt, ma azonban a világ egyik legnagyobb környezeti katasztrófájának még élő mementója. A felelőtlen emberi beavatkozás miatt a tó kiszáradt, az ökológiai katasztrófa következményei pedig máig sújtják a helyi közösségeket: mérgező por, rákos megbetegedések, és a helyi ökoszisztéma teljes összeomlása. Az Aral-tó tragédiája visszafordíthatatlan, miközben a pusztaságban árválkodó rozsdás hajóroncsok a természeti erőforrásokkal való felelőtlen bánásmód következményeire figyelmeztetnek.
Etédi Alexa
Az Aral-tó szomorú sorsát tökéletesen jelképezik a rozsdás hajóroncsok, amelyek ma egy sivatagban pusztulnak - illusztráció Forrás: Schutterstock/Sam Coultrip

A tó, ami eltűnt

Jól emlékszem még kisiskolás tanulmányaimra, amikor az Aral-tóról, erről a hatalmas, emberi szív formájú közép-ázsiai tóról tanultunk, valamikor a 80-as évek második felében. Igen, mondhatjuk, hogy régen volt, de egy földrajzi fogalom, egy nagyobb víztest, egy gigantikus méretű tó életének szempontjából tized másodpercnyi idő. Vagy mégsem? Az Aral-tó tragédiája ma az ökoszisztémák pusztulásának, az emberi felelőtlenség egyik legnagyobb felkiáltójele.

Az Aral-tó valaha a világ negyedik legnagyobb tava volt: egy virágzó ökoszisztéma szerves része, amely az akkor még szovjet központú Közép-Ázsia gazdaságának alapját képezte.

Az Aral-tó ökológiai katasztrófája: pusztuló hajóroncs az egykori tó helyén kialakult pusztaságban - illusztráció Forrás: Schutterstock/Alex Sipeta

Mára azonban egy ijesztő és a végletekig szomorú, kies szellemhelyszínné vált, amely arról mesélne (ha tudna), hogy mi történik, amikor a felelőtlen és buta emberi beavatkozás felülírja a természet rendjét, és az ember saját kezébe veszi a világ dolgait, miközben a következményekkel nem törődik.

Az Aral-tó szomorú története nem csupán egy kivédhetetlen természeti csapás, hanem az emberi hanyagság és tudatlanság tragikus műemléke.

Így kezdődött minden

Az Aral-tó a mai Kazahsztán és Üzbegisztán határán terült el, és évmilliókon át egy hatalmas víztömeget alkotott.

A tó nem csupán a közvetlen környezetében élők sorsának záloga volt, de komoly halászati ipar helyszíne is volt, emellett pedig édesvízzel látta el a helyi közösségeket. Azonban a XX. század közepén, a szovjet vezetés döntéseinek következtében elkezdődött a tó drámai kiszáradása.

A szomorú történet 1960-ban kezdődött, amikor a szovjet hatóságok úgy döntöttek, hogy a régióban, amely a vízfolyásait tekintve elsősorban az Amu-Darja és a Szír-Darja folyókból élt, nagymértékben növelik a gyapottermelést.

Gyapotszedők Kizil Kala közelében, Karakalpaksztánban, amely Üzbegisztán autonóm területe az ország nyugati részén - illusztráció Forrás: Wikipedia/ Bruce Allardice

Ehhez azonban hatalmas víztömeget kellett elterelni, ezért a két folyót a rizsföldek és gyapotültetvények felé irányították. De ez csak a kezdet volt.

A tóból évről évre több ezer köbkilométernyi víz tűnt el, míg végül olyan mértékben lecsökkent a vízszint, hogy az Aral-tó mára gyakorlatilag eltűnt, megszűnt létezni.

A pusztulás hatása: társadalmi és környezeti következmények

Az Aral-tó eltűnése nemcsak az ökoszisztémára, de a környék lakóinak életére, megélhetésére is drámai hatással volt.

Az Aral-tó egyik elhagyott kikötője Kazahsztánban - illusztráció Forrás: Schutterstock/Stephen A. Rohan

A tó kiszáradása az alacsony vízállás következményeként súlyos környezeti problémákhoz vezetett. A tómeder kiszáradása után a régen víz alatt lévő só- és iszaplerakódások a szél segítségével elszálltak, és mérgező anyagokkal, például peszticidekkel, műtrágyával (amelyeket a gyapot- és rizsföldek öntözéséhez használtak) és más vegyi anyagokkal szennyezték a környezetet. Ezek a káros anyagok rettenetes hatással voltak a helyi növény- és állatvilágra, és súlyos következményekkel jártak az emberek egészségét illetően is.

A halászat, amely egykor a helyi gazdaság és életforma szerves része volt, gyakorlatilag megszűnt. A halak és más vízi élőlények eltűntek a tóból, az emberek pedig elvesztették a megélhetésüket.

A sós, terméketlen földek pedig egyre inkább elviselhetetlenné váltak, miközben a régióban a víz és élelmiszerhiány egyre súlyosbodott.

Az Aral-tó zsugorodásának idővonala Forrás: Wikipedia/NordNordWest

Rákos megbetegedések és egyéb egészségügyi problémák

A szennyezett talajból származó mérgező por belélegzése, amely az Aral-tó környékén gyakori jelenséggé vált, súlyos egészségügyi problémákat okozott.

A legaggasztóbb a rákos megbetegedések és más légzőszervi betegségek drámai növekedése volt. Az onkológiai megbetegedések száma a helyi lakosság körében az egyik legmagasabb a világon.

A gyerekek és felnőttek között egyre több a légúti megbetegedés, a szív- és érrendszeri betegségek előfordulása, de a vesebetegségek száma is emelkedett.

A mérgező vegyi anyagok belélegzése mellett az ivóvíz források szennyeződése is hozzájárult e tragikus következményekhez.

A kopár pusztaság a világ egyik legártalmasabb helye, ahol a szennyezett talajból származó mérgező por belélegzése emberek ezreit betegíti meg - illusztráció Forrás: Wikipedia/Staecker

A szakértők szerint a rákos megbetegedések számának megugrása, illetve a megnövekedett halálozási arányok a szennyezés közvetlen eredményeként jelentkeztek.

Emellett az sem elhanyagolható tény, hogy az Aral-tó egykor legnagyobb szigetén, a Vozrozhdeniya (oroszul: újjászületés ) szigeten, amely mára a szárazföld része lett, így szigetként már nem értelmezhető, a Szovjetunió 1948-ban szigorúan titkos biofegyver laboratóriumot hozott létre.

Az ott tesztelt bioágensek közé tartozott a Bacillus anthracis (lépfene), Coxiella burnetii (Q-láz), Francisella tularensis (tularémia), Brucella suis (sertésbrucellózis), Rickettsia prowazekii (járványos tifusz), Variola major (himlő), Yersinia pestis , botulinumvírus és equizuellitis (agyvelőgyulladás).

A helyszínt a Szovjetunió felbomlása után elhagyták, a biofegyver laboratóriumot és a tesztelt anyagokat megszüntették és a tárolókat fertőtlenítették.

Miért nem visszafordítható a pusztulás?

Bár több nemzetközi szervezet és a helyi közösségek is próbáltak segíteni a helyreállításban, a tó teljes megmentése szinte lehetetlennek tűnik.

Az Aral-tó vize, amelyet az évtizedek során olyan mértékben kiszárítottak, hogy az alapvető hidrológiai rendszerek is megszűntek létezni, gyakorlatilag már nem állítható helyre. Az elterelt folyók vízhozama azóta is rendkívül alacsony, és azok a vízkészletek, amelyek valaha a tó vízellátásáért feleltek, szinte teljesen eltűntek.

A halászat, amely egykor a helyi gazdaság és életforma szerves része volt, mára gyakorlatilag megszűnt - illusztráció Forrás: Schutterstock/Daniel Prudek

Bár egyes szakaszokon, különösen a tó észak-nyugati részén, ugyan történtek kísérletek a víztest helyreállítására, az Aral-tó mérete és ökológiai rendszere olyan mértékben károsodott, hogy a visszaállítása már nem reális cél.

Az állat- és növényvilág regenerálódása rendkívül lassú, és a talaj mélyebb rétegeiben elraktározott szennyezések hosszú távú hatásai továbbra is jelen vannak. Az ökológiai katasztrófa minden erőfeszítés ellenére végérvényesen átalakította a térséget, és az emberi tevékenység nyomai örökké ott maradnak.

A történelem tanulsága

Az Aral-tó eltűnése nem csupán egy környezeti katasztrófa, hanem az emberi felelőtlenség és rövidlátás tragikus eredménye.

Ennyi maradt az Aral-tóból Forrás: Schutterstock/Kitnha

Ez a történet arra figyelmeztet, hogy a természet erőit nem lehet végtelenségig manipulálni és kihasználni anélkül, hogy súlyos következményekkel ne kellene szembenéznünk.

A tó, amely egykor a régió életét jelentette, most a pusztulás és a szennyezés szomorú mementója, amely örök figyelmeztetés marad: ha nem vigyázunk, a felelőtlen emberi tevékenység a legnagyobb természeti csodák teljes eltüntetésére is képes.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.