Mi okozza a világ nagy tavainak drasztikus zsugorodását?

környezet
PUBLIKÁLÁS: 2023. május 21. 13:00
Egy új tanulmány szerint a világ nagy tavainak több mint fele zsugorodott az elmúlt 30 évben, és a víztározók évente 22 gigatonnányi vizet veszítettek, elsősorban az éghajlati válság és az emberi fogyasztás miatt. De milyen hatással van ez a jövőnkre és a környezetünkre? Most kiderül!
Kiszáradt tavak világszerte Forrás: Shutterstock/Benyamin Kor

Egy nemzetközi kutatócsoport arról számolt be, hogy a világ legjelentősebb édesvízforrásai – az Európa és Ázsia közötti Kaszpi-tengertől a dél-amerikai Titicaca-tóig – közel három évtizeden keresztül évente 22 gigatonnányi vizet veszítettek, ami megegyezik az Egyesült Államok teljes 2015. évi vízfelhasználásával – olvasható a The Guardian oldalán.

Fangfang Yao, a Virginiai Egyetem felszíni hidrológusa szerint a természetes tavak hanyatlásának 56%-át a globális felmelegedés és az emberi fogyasztás okozta, ami fokozza a mezőgazdaság, a vízenergia és az emberi fogyasztás vízellátásával kapcsolatos problémákat.

Az éghajlatkutatók általában úgy gondolják, hogy a klímaváltozás hatására világ száraz területei szárazabbak lesznek, a nedves területek pedig nedvesebbek, de a tanulmány még a nedves területeken is jelentős vízveszteséget mutatott ki. A tudósok csaknem 2000 nagy tavat vizsgáltak meg műholdas mérések, éghajlati és hidrológiai modellek segítségével.

Mi okozza a tavak kiszáradását?

Kiderült, hogy a fenntarthatatlan emberi használat, a csapadék és a lefolyás változásai, az üledékképződés és a hőmérséklet emelkedése globálisan csökkentette a tavak vízszintjét. A zsugorodás a vizsgált vizek 53 százalékát érintette 1992 és 2020 között. Ez világszerte közel 2 milliárd embert érint, és az elmúlt években számos régiónak komoly vízhiánnyal kellett szembesülnie. A tudósok évek óta azt mondják, hogy a globális felmelegedés mértéke nem haladhatja meg az 1,5 Celsius-fokot, ha el akarjuk kerülni az éghajlatváltozás katasztrófális következményeit. A világ jelenleg 1,1 Celsius-fokkal melegedett az ipari forradalom előtti globális átlaghőmérséklethez képest.

Az Aral-tó zsugorodása 1989-ben és 2014-ben műholdas felvételen Forrás: NASA. Collage by Producercunningham/Wikipedia

A tanulmány szerint a fenntarthatatlan emberi használat okozza a tavak kiszáradását, a közép-ázsiai Aral-tónál és a közel-keleti Holt-tengernél, míg Afganisztánban, Egyiptomban és Mongóliában a hőmérséklet emelkedése miatt csökken a tavak vízállása. Jó hír viszont, hogy a tavak egynegyedében megemelkedett a vízszint, a gátépítések következtében, mint például a Tibeti-fennsík belső területein.

Mi a helyzet itthon és Európában?

Tavaly beszámoltunk róla, hogy a Velencei-tó vízszintje az éghajlatváltozás és az átlagostól jelentősen elmaradó csapadékmennyiség miatt rendkívül alacsony volt, ezért mesterségesen kellett pótolni bele a vizet. Kiszáradt a Mecsek lábánál fekvő, egykor gyönyörű Bicsérdi-tó, és a súlyos aszály miatt teljesen felismerhetetlenné vált a debreceniek által közkedvelt Vekeri-tó is.

A kiszáradt Vekeri-tó ,Debrecenben Forrás: MTI/Czeglédi Zsolt

A klímaszakértők arra számítanak, hogy idén is folytatódnak az extrém időjárási jelenségek. Idén már áprilisban megérkezett az első hőhullám Európába, Spanyolországban és Portugáliában megdőltek a hőmérsékleti rekordok, volt ahol 38,8 Celsius-fokot mértek. Az erdőtüzek kockázata és a szárazság miatt a helyi gazdák már a vetésről is lemondtak.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.