Koszovó még mindig sok ember számára az utazási radar alatt van, pedig lenyűgöző tájakat kínál. A vízesésektől a hegyi panorámákig Koszovó izgalmas szabadtéri nyaralásra hív.
Sok felfedezni való van a Balkán-félsziget közepén elhelyezkedő Koszovóban. Főleg a szabadtéri sportok szerelmesei találják meg a számításukat: a mély szurdokoktól a zúgó vízeséseken át a felhőket kaparó hegycsúcsokig – a táj nem is lehetne változatosabb.
A tömegturizmustól eddig megkímélt Koszovó megmutatja autentikus oldalát, és hamisítatlan betekintést nyújt a kultúrába az utazók számára. A főváros, Pristina, mintegy 200 000 lakosával az ország legnagyobb városa.
Itt meglátogathatod a vallási helyeket, pihenhetsz a Gërmia Parkban, vagy kipróbálhatod a hagyományos ételeket a számos étterem egyikében. Belépés az országba személyi igazolvánnyal vagy útlevéllel lehetséges.
A Rugova-szurdok Peja városától nyugatra, a montenegrói határ közelében található. 25 kilométer hosszú és 1000 méter mély – így a világ egyik legmélyebb és leghosszabb szurdoka. Hegycsúcsaival, tavaival és vízeséseivel ez egy Eldorádó a természet szerelmesei számára, akik szeretik a hosszú túrákat.
Peja városa jó kiindulópont egy kiránduláshoz. Csaknem 96 000 lakosával az ország negyedik legnagyobb városa. Leginkább a Vörös Patriarchális Kolostorról ismert, amelyet 2006-ban az UNESCO Világörökség részévé nyilvánítottak.
A Mirusha-vízesés 16 vízesésből áll, amelyeket 13 kis tó választ el egymástól. A vízesések a nyugat-koszovói Gremnik-hegység déli részén, egy szorosban találhatók. Körülbelül 480 méteres tengerszint feletti magasságba zuhannak tíz kilométeres távolságra. A legmagasabb vízesés 22 méter.
A vízesések körül számos erdő található, amelyek sok vadnak adnak otthont. A vízesések mindössze 1,5 órás autóútra vannak Pristinától, Koszovó fővárosától. Tökéletes célpont 1 napos kiránduláshoz.
Bárki, aki túrát tesz a Gadime cseppkőbarlangban, elmerülhet a vad sziklaképződmények, sztalagmitok és cseppkövek szürreális világában. A barlang 500 métere megközelíthető a turisták számára, összesen 1260 méter hosszú.
A cseppkőbarlang Gadime e Ulët faluban található Lipjan községben, Koszovó középső részén. A falu mindössze 20 kilométerre van Pristinától. A sziklaképződmények és a márványfalakon látható színváltozatok mellett a barlangban egy tó is található.
24 kilométeres hosszával a Gazivoda-tó Koszovó legnagyobb tava. Területe körülbelül tizenkét négyzetkilométer, mélysége eléri a 105 métert. Nagyon közel van Gazivoda falu, amelyről a tó is a nevét kapta.
A hegyekkel körülvett sötétkék víz ideális úszásra, kajakozásra vagy nyáron pihenésre. Ha eleged van a pancsolásból, kitérőt tehetsz a környező hegyi falvakba, mint például Ribarice, Banje és Rezala.
A Gjeravice-hegy 2656 méteres, és Junik község területén található, az albán határtól keletre. Ez Koszovó legmagasabb hegye, amely teljes egészében az ország területén található. Körülbelül nyolc órát vesz igénybe a csúcs elérése. Bár a túra megerőltető, de mindenképpen megéri.
A csúcsra vezető út két gleccsertó mellett vezet, a zöld hegyek között. Miután felértél a csúcsra, lélegzetelállító kilátás nyílik a környező tájra. Ha jó az idő, Albánia és Montenegró hegyeiig is el lehet látni.