Rejtélyes tavi szörnyek nyomában, a Loch Ness-i szörnyön túl

Loch Ness
PUBLIKÁLÁS: 2025. február 12. 18:30
A leghíresebb tavi szörny kétség kívül a skóciai Loch Ness-i szörny, ám nem ő az egyetlen a világon. Rengeteg szemtanú állítja, hogy különböző országok állóvizeiben különös lényeket láttak. Utánajártunk a legendás lények észleléseinek és a mítoszoknak.
Utánajártunk a tavi szörnyek legendáinak - illusztráció Forrás: Shutterstock/ Adwo

Rejtélyes tavi szörnyek nyomában, a Loch Ness-i szörnyön túl

Manipogo

A Manipogo a Manitoba-tóban, Kanadában élő tavi szörny, melynek nincs tudományos bizonyíték a létezésére. A szemtanúk először 1908-ban pillantották meg, majd 1957-ben nevezték el Manipogónak. A nevét a Brit Columbia tartomány tavi szörnye, Ogopogo után kapta, mert a beszámolók szerint nagyon hasonlítanak egymásra.

A szemtanúk szerint a Manipogo egy kígyószerű lény, melynek átmérője körülbelül 30 centiméter, a hossza pedig 3,6 méter. Vannak, akik szerint a kígyótestű lénynek lóhoz hasonlatos feje van. A Loch Ness-i szörnyhöz hasonlóan, a hátán púpok láthatók. A legtöbb szemtanú azt állította, hogy a lényt többed magával látta.

1962-ből származik az egyik leghíresebb észlelés, amikor Richard Vincent és John Konefell a tavon horgásztak, amikor egy hatalmas, óriás kígyóra emlékeztető lény úszott el mellettük, amiről fotót is készítettek.

Mokélé-mbémbé

A Kongói Demokratikus Köztársaságban él a Mokélé-mbémbé, melynek jelentése lingala nyelven „az, aki megállítja a folyókat". A különös tavi szörny legendája a Kongó-medence környékéről ered, de nincs bizonyíték a létezésére. Árulkodó ugyanis, hogy a helyiek néha élőlényként, máskor szellemként utalnak rá. Több expedíciót is indítottak a lény felkutatására, de egyik sem vezetett eredményre.

A hagyományok szerint az élőlény egy szárazföldi növényevő, mérete egy kisebb elefántéhoz vagy egy nagyobb vízilóéhoz hasonló. A Télé-tó környékén tanyázik a mély vizekben. A külsejét különbözőképpen írják le elefántszerű teste, hosszú nyaka, farka és kis feje van, ez alapján hasonlíthat a kihalt sauropodákhoz. Más legendákban viszont egy barna színű elefánthoz vagy orrszarvúhoz hasonlít, míg például Boha faluban inkább szellemként írják le, mint hús és vér élőlényként.

A Mokèlé-mbèmbé legendája ihlette Bill Norton amerikai filmrendező Pici - Az elveszett legenda titka című kalandfilmjét.

Nahuelito

A Nahuelito Argentínában, a patagóniai Nahuel Huapí-tóban élő tavi szörny. Az indián őslakosok régóta meg vannak róla győződve, hogy a tóban egy hatalmas méretű teremtmény él. Ezt támasztják alá az argentin újságokban megjelent cikkek, amelyek 1922-ben a szemtanúk beszámolóit vetették papírra. A szemtanúk történeteiből a szakemberek arra következtettek, hogy hasonlít egy rég kihalt fajhoz a plezioszauruszhoz.

A Buenos Aires-i Állatkert kutatói expedíciót indítottak a helyszínre, ám nem találtak bizonyítékot a tavi szörny létezésére. A közel 7 méteresnek leírt lény újból a médiafigyelem középpontjába került az 1960-as években, viszont sokan úgy gondolják, hogy a szenzációval csak a térségben folyó nukleáris kutatásokat akarták elfedni.

A 90-es évek végén újra felkapták Nahuelito történetét, ugyanis egy ismeretlen fotográfus által készített képek járták be a sajtót.

A tavi szörnyek küllemükben igen hasonlók a beszámolók szerint - illusztráció Forrás: Shutterstock/ Yulia_Bogomolova

Selma

Selma, a tavi szörny a legendák szerint Norvégiában, a Seljord-tóban él. A teremtmény különös ötvözete egy lónak és egy angolnának. A története egészen a 18. századik vezethető vissza, amikor már beszámoltak szemtanúk az emberre veszélytelen teremtmény létezéséről.

A helyiek Seljord ormnak nevezik. Még 2001-ben is érkezett egy észlelés, miután két ember a tó partján megpillantott egy kígyószerű teremtményt. Nem tudták közelebbről szemügyre venni, mert a közeledésükre a körülbelül 13 méteres lény visszacsusszant a tóba.

Storsjöodjuret

A Storsjöodjuret szintén egy állítólagos tavi szörny, amely a Storsjön nevű tóban él Észak-Svédországban, Jämtland tartományban. A lény a legtöbb tavi szörnyhöz hasonlóan kígyóra vagy egy vízi hüllőre hasonlít, pikkelyes bőre, de kutya szerű feje van. A 6 méteres teremtmény első leírása 1635-ből való, a helybeliek szörnnyel kapcsolatos legendáit, megfigyeléseit ekkor írta le először Mogens Pedersen lelkész.

A szörny a 19. században már valóságos szenzációnak számított Svédországban, még II. Oszkár király is támogatta a lény elfogását, így bizonyítva létezését. Több mint százszor látták már a szörnyet a tóban, ám hitelt érdemlő tudományos bizonyíték eddig még nem került elő a szörny létezéséről.

Van Gölü Canavari

A Van-tavi szörny (törökül: Van Gölü Canavari) viszonylag friss legenda, az állítólagos lényt először 1995-ben látták a Van-tóban, Kelet-Törökországban. Több mint 1000 ember állítja, hogy látta az 50 méteres szörnyet. A szemtanúk beszámolói szerint a szörny hasonlít a Plesiosaurusra és az Ichthyosaurusra, melyek még a kréta időszakban kihaltak. A török kormány hivatalos, tudományos kutatócsoportot is küldött a helyszínre, hogy a lény nyomát keressék, de a kutatás sikertelenül zárult.
A városban egy 4 méter magas szobrot emeltek a tavi szörnynek, amely ma is látható a városban.

A Van-tavi szörnyről anno videó is készült:

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.