A világ különféle tájain sok újévi babona és hiedelem kapcsolódik szilveszter estéjéhez. Ezek közül gyűjtöttük csokorba a legelterjedtebbeket, így megtudhatod, mit tegyél, hogy szerencséd legyen.
Vannak szokások, amikhez még ma is ragaszkodunk, míg mások időközben kikoptak a köztudatból. Régen a babonás emberek akár hosszas rítusokat is végrehajtottak, olyanokat, amiket még az óévben, szilveszterkor kezdtek el, és az új év első napján fejeztek be.
Gyertyát vagy fahasábot égettek például, ezzel akarván biztosítani, hogy az új esztendőben ne legyen hiány tűzifából. Gondoskodni szerettek volna arról is, hogy a pénz a házba befelé áramoljon, ne pedig kifelé,
ezért szilvesztereste egy madzagra kötött érmét rögzítettek az ajtó vagy az ablak külső részére, majd éjfél után a madzag segítségével belülre húzták az érmét.
Pontban éjfélkor szokás volt felállni vagy felmenni az emeletre, biztosítva ezzel, hogy pozitív irányt vegyenek az ember dolgai.
Szerelmi babona is kapcsolódott az új év első napjához: amelyik lány 1-jén először húzott vizet a kútból, arra abban az esztendőben szerelem és esküvő várt.
Újév napján nem volt szabad mosni, mert ez egy közeli hozzátartozó halálát jövendölte. A lakásba elsőként belépő vendég, aki már az új évben érkezett, szimbolikus ajándékkal, például étellel, itallal, tűzifával vagy lámpással kedveskedett a háziaknak.
Méz és mák
A pravoszláv hagyományok szerint az óév utolsó napja január 13., az új esztendő első napja pedig január 14. Ekkor Oroszországban borsccsal és kutyával, azaz kásaszerű étellel köszöntik az új évet. Ezek az ünnepi finomságok a reményt szimbolizálják. Az édességek mézzel és mákkal készülnek, mert ezek az alapanyagok a hitük szerint a reményt szimbolizálják.
Pötty pötty hátán
A Fülöp-szigeteken szilveszterkor a pöttyös a divat. A helyiek úgy vélik, a pénzérmékre hasonlító, kör alakú minták elhozzák nekik a szerencsét és a bőséget. A rossz szellemeket azzal űzik el, hogy minden lámpát felkapcsolnak a házban.
Újévi lomtalanítás
Dél-Afrikában szilveszter előtt lomtalanítást tartanak, hogy megszabaduljanak a régitől, és helyet adjanak az újnak – ezzel próbálván bevonzani a vágyott dolgokat az életükbe.
Örök szerelem
Az angolszász országokban komoly hagyománya van a fagyöngynek: úgy tartják, hogy ha a párok szilveszterkor egy ilyen csokor alatt csókolóznak, amikor éjfélt üt az óra, akkor a következő évben elválaszthatatlanok lesznek.
Hosszú élet
Az olaszok mi mást is ennének az újév első napján, mint spagettit?! Ennek azonban ilyenkor többletjelentése van – a hosszú tészta a hosszú életet szimbolizálja! Az egyedülálló olasz nő pedig piros fehérneműt visel, hogy ezzel vonzza be a szerelmet az életébe.
Nézd meg, hogy néz ki Japánban egy óriási tűzijáték: